Թվում է, թե Փաշինյանը անհամար պահանջներ պիտի ունենար՝ իր անհամար հակահայկական դերակատարման հետ կապված։ Իրականում Նիկոլի պահանջը մեկն է։
Ակամա արդեն ուսումնասիրած լինելով կուսակցություններին, ելույթավորներին, ամբիցիոզներին, ընդդիմադիրներին՝ ես գիտեմ բոլորի թույլ տեղերը։ Բոլոր թույլ տեղերը չէ, բայց՝ բոլորինը։
Բայց Նիկոլինը չեմ գտնում։
Կասեք ոնց, բա «կապիտուլյանտ» բա՞ռը։ Է ասեք կապիտուլյանտ՝ ոչ իր ունեցած մեղրը պակասեց, ոչ անելիքը։ Իրականում՝ նա ընդամենը հնարավորություն է տվել ընդդիմադիրներին սրտի հովանք ապրել այդ բառը ասելով։
Մտածում եք իշխանությու՞նն է իր պահանջը։ Ոչ՝ ինչու պահանջել մի բան, ինչն ինքն արդեն ունի ոստիկաննների ու փափկասուն դարձած շտաբային գեներալների շքախմբով, որ իր իրական ուժն են։
Մտածում էիք դրսի ուժե՞ր պիտի ասեմ։ Չէ, չկան, որովհետև ինչ արեցինք, մենք արեցինք՝ թուրք լրտեսներին մայրաքաղաք թողնողը պատերազմից առաջ՝ ՀՀ աած-ն էր, ռազմական ստրատեգիա ու համակցված-փոխպայմանավորված գործողություններ՝ ՀՀ ԶՈՒ շտաբը չարեց, կամավորներին ու բանակով մտահոգ այլ մարդկանց հայկական պիառշիկները տանը նստեցրեցին, թե՝ ձեր ավելորդ հոգատարությամբ արժեզրկում եք հայկական բանակի ուժը...
Չկան դրսի ուժեր։ Շատ-շատ՝ թրեյնինգ արած լինեին, թե ինչպես կազմաքանդել սեփական երկիրը։
Ասում եք՝ ոնց կարող են փափկասուն գեներալները լինել Նիկոլի ուժը։ Հենց այդպես՝ իրենց նրբությամբ։
Հիմա էլ ոստիկաններն են պահնորդների պես պահակություն անում՝ չոռ չասեն, թարս չնայեն, չբողոքեն,... Ջանասիրաբար։ Համոզված եմ՝ նույնիսկ ավելի ջանասիրությամբ, քան հրաման է եղել իրենց։
Որն է, գրողը տանի, Նիկոլի թուլությունը։
Սե՞ր։ Չկա, չունի։
Ատելություն թրքի նկատմա՞մբ։ Դա հային ատելուց քիչ է, հակակշիռ չի կարող լինել։
Հայրենի՞ք։ Իր ձեռքով է հանձնել։
Գիտելի՞ք։ Թերուսին ինչ պետք է, որ իրեն խելացիները շրջապատեն։ Կհիշեք Արարատի մարզպետի «կաթիլային» հեկտարները։ Խնդու՞մ եք։ Մտածում էիք՝ դրանից հետո պաշտոնանկ կանի, կասի՝ տգետ ես, եղբայրս, դու ղեկավարել չե՞ս կարող։
Ընտանի՞ք։
Ընկերնե՞ր։
Չէ։ Մարդը սովորաբար չի սիրում իր ստորության վկաներին։ Նիկոլը իր շրջապատին չի սիրում, բայց գնահատում է նրանց, ովքեր բավարարում են իր միակ պահանջը՝ անվերապահ հնազանդություն։
Ոչ արժեքների կրողներ են իրեն պետք, ոչ ուսյալներ, ոչ ազնիվներ, ոչ հավատարիմներ, ոչ էլ նույնիսկ չբլթցնողներ... Միայն՝ հնազանդներ։
Ինչպե՞ս Նիկոլի դեմ շրջել իր միակ թուլությունը՝ իր միակ պահանջը՝ հնազանդություն։
Դեռ որ չեմ գտնում։ Որովհետև մեզ դաստիարակել են արժեքներով, ու մեր արժեքներն են մեր ուժն էլ, թուլությունն էլ...։ Ու պայքարել իսանների դեմ, որ ոչ մի արժեք չունեն... ինչպե՞ս։

Единственное требование Никола
Казалось бы, у Пашиняна должны были быть бесчисленные требования – в связи с его неподдающейся измерению антиармянской ролью. В действительности же, требование у Никола одно.
Невольно изучив уже партии, выступающих, амбициозных, оппозиционеров, я знаю слабые места каждого. Не все слабые места, но у всех.
Но у Никола их не нахожу.
Спросите: как, а слово «капитулянт»? Ну и называйте капитулянтом, от этого у него не убавилось ни медку, ни планов. Фактически, он лишь дал оппозиционерам возможность отводить душу, произнося это слово.
Думаете, его требование – власть? Нет, зачем требовать то, что у него уже есть благодаря свите полицейских и ставших изнеженными штабных генералов, которые являются его реальной силой?
Думали, скажу внешние силы? Нет, их не существует, ибо все, что ни сделали – сделали мы сами: пустившей турецких шпионов в столицу до войны была снб РА, военной стратегии и скоординированных, взаимосогласованных действий не обеспечил штаб ВС РА, добровольцев и других переживающих за армию людей дома посадили армянские пиарщики, дескать, своей чрезмерной заботой вы обесцениваете силу армянской армии ...
Нет никаких внешних сил. Максимум – они провели бы тренинг, как развалить собственную страну.
Спрашиваете, как изнеженные генералы могут быть силой Никола? Да вот так: своей нежностью.
Теперь же полицейские, словно стражи, осуществляют охрану: чтобы кислого словца не сказали, криво не посмотрели, не жаловались… Усердно. Уверена, что гораздо усерднее, чем им было приказано.
Какая, черт возьми, слабость у Никола?
Любовь? Нет, ее у него нет.
Ненависть к туркам? Ее меньше, чем ненависти к армянам, это не может быть противовесом.
Родина? Сдал собственными руками.
Знания? Зачем неучу, чтобы его окружали умные? Вспомните «капельные» гектары губернатора Арарата. Смеетесь? Думали, что после этого его уволит, скажет, мол, ты – невежа, брат мой, ты не можешь руководить?
Семья?
Друзья?
Нет. Человек обычно не любит свидетелей своей подлости. Никол не любит свое окружение, но ценит тех, кто удовлетворяет его единственное требование – безоговорочное послушание.
Ему не нужны ни носители ценностей, ни образованные, ни честные, ни верные, ни даже не допускающие промахи… Только послушные.
Как обратить против Никола его единственную слабость – его единственное требование – послушание?
Пока еще не могу найти способ. Ибо нас воспитали на основе ценностей, и наши ценности – наша сила и слабость одновременно… И бороться против существ, не имеющих никаких ценностей… Как?