Այսօր Երևանի պատմության թանգարանում կբացվի «Արծաթի և զարդանախշերի սիմֆոնիա» խորագրով ցուցադրությունը:
Երևան քաղաքի պատմության թանգարանում 90 տարիների ընթացքում հավաքվել և պահպանվում են հայ արծաթագործ վարպետների գործերը, որոնք այսօր էլ հիացնում են իրենց նրբությամբ ու կատարելությամբ:
Երևանի քաղաքապետարանի մշակույթի վարչությունից հայտնում են, որ ցուցահանդեսում ներկայացված արծաթե առարկաների մեջ առանձնանում են 19-20-րդ դարերով թվագրվող գոտիները, որոնց նախշազարդերը բարձրարվեստ կատարումներից զատ, հայ ժողովրդի ինքնության արտահայտման յուրօրինակ վավերագրերն են:
Դրանք պատրաստված են տեխնիկական տարբեր եղանակներով՝ մանրարուք, դրվագում, արծնակիտում, սևադ: Ընդ որում, սևադի տեխնիկան ծագումով հայկական է: Գոտիների մի մասը կրում է արծաթագործ վարպետի կնիքը:
Հավաքածուների մեջ ստվար խումբ են կազմում սպասքը և ծիսական առարկաները: Վերջիններս ՀՀ Ֆինանսների նախարարության գանձապետարանի, ինչպես նաև թանգարանի նվիրատու Ռոստոմ Ոսկանյանի հարուստ ֆոնդից են: Ըստ ծագման՝ դրանք լայն շրջանակ են ընդգրկում՝ Հայաստան, Իրան, Հնդկաստան, Չինաստան:
Ցուցահանդեսը կազմակերպվել է ՀՀ Ֆինանսների նախարարության և Երևան քաղաքի պատմության թանգարանի նախաձեռնությամբ։

Yerevan History Museum hosting ‘Symphony of Silver and Ornament’ exhibition
The exhibition "Symphony of Silver and Ornament" opens at Yerevan History Museum on Wednesday, December 1.
The works of Armenian goldsmiths have been collected and are preserved at Yerevan History Museum for 90 years, which are still admired for their delicacy and perfection. Among the silver objects presented in the exhibition, the belts dating back to the 19th-20th centuries stand out, the ornaments of which, in addition to high art performances, are unique documents expressing the identity of the Armenian people, the museum said.
They are made in different technical ways – filigree, enamel coating and niello. Moreover, the technique of niello is of Armenian origin. Some of the belts bear the stamp of the goldsmith.
A large group in the collections form the tableware and ritual objects. The latter are from the rich fund of the “Treasury of Precious Metals and Stones” agency of the Armenian Ministry of Finance, as well as the donor of the museum, Rostom Voskanyan. According to the origin, they cover a wide range – Armenia, Iran, India, China. The exhibition was organized on the initiative of the Ministry of Finance and Yerevan History Museum.