Վահե Հակոբյան. Դատարանները դարձել են մեծ տոնավաճառ
«Սա արդեն ոչ թե աբսուրդի թատրոն է, այլ դատարանները դարձրել են մեծ տոնավաճառ»,- այս մասին հայտարարեց ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, «Վերածնվող Հայաստան» կուսակցության նախագահ Վահե Հակոբյանը։
Նրան լրագրողները հարցեր ուղղեցին Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության Կենտրոն և Նորք-Մարաշ նստավայրում, որտեղ այսօր տեղի էր ունենում ոստիկանության նախկին պաշտոնյա, «Հայաստան» դաշինքի անդամ Սայաթ Շիրինյանի դեմ հարուցված քրգործով դատական նիստը։
Շիրինյանն իր դեմ գործ հարուցելու մեջ քաղաքական շարժառիթներ է տեսնում։ Ավելի վաղ նա հայտարարել է, որ իր դեմ գործ հարուցելու համար հիմք է հանդիսացել ֆեյսբուքյան օգտատեր Ռեգինա Պռազյանի գրառումը, որտեղ ոչ թե սքրինշոթ է տեղադրված, այլ իր նկարը և տեքստ A4 ֆորմատով թղթի վրա:
«Եթե Ռեգինա Պռազյան տխրահռչակ ֆեյսի գրառման հիման վրա հետապնդում են իրականացնում Սայաթ Շիրինյանի նկատմամբ, ապա մեկ ուրիշ ոչ պակաս հայտնի ֆեյք կա՝ Գագիկ Սողոմոնյան, որը բազմիցս գրել է դեմքերի ու փաստերի մասին, ինչպես ինքն է պնդում,  ինչո՞ւ մեկ քրեական գործ հարուցված չէ, ինչո՞ւ որևէ մեկի նկատմամբ քրեական հետապնդում չի իրականացվում։ Չկա պատասխան, հետևաբար սա աբսուրդ է, դատարանները դարձել են մեծ տոնավաճառ»,- ասաց Վահե Հակոբյանը։
Ըստ «Դատալեքս»-ում հրապարակված մեղադրական եզրակացության համառոտ բովանդակության համաձայն, Սայաթ Արշակի Շիրինյանին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա անձանց խմբի նկատմամբ՝ քաղաքական և այլ հայացքներով պայմանավորված հնչեցրել է բռնություն գործադրելու հրապարակային կոչեր:
Շիրինյանը չի ընդունում մեղադրանքը, իր հերթին բարձրաձայնում իր նկատմամբ իրականացվող քաղաքական հետապնդման ու խախտումների մասին։

Ваге Акопян: Суды превратились в большую ярмарку
«Это уже даже не театр абсурда, суды превратились в большую ярмарку», – заявил в беседе с журналистами депутат Национального Собрания от фракции «Армения», экс-губернатор Сюника Ваге Акопян.
Ваге Акопяну журналисты задали свои вопросы у здания суда общей юрисдикции Еревана (резиденция административных районов Кентрон и Норк-Мараш), где проходило судебное заседание по делу бывшего высокопоставленного офицера Полиции, представителя альянса «Армения» Саята Шириняна.
Сам Ширинян видит в возбуждении против него дела политические мотивы. Ранее он заявлял, что основанием для возбуждения против него дела послужил пост пользователя Facebook Регины Празян, где был размещен не скриншот, а его фото и текст на бумаге формата А4.
«Если на основании поста в Facebook печально известного фейка Регины Празян возбуждают преследование в отношении Саята Шириняна, то есть еще один не менее известный фейк – Гагик Согомонян, который неоднократно писал о лицах и фактах, на которых он настаивает. Почему в отношении кого-то на этом основании уголовного преследования не осуществляется? Нет ответа на этот вопрос. Посему, все это – абсурд, суды превратились в большую ярмарку», – сказал Ваге Акопян.
Шириняну обвинение предъявлено по части 1 статьи 226.2 УК РА (публичные призывы к применению насилия, публичное оправдание или пропаганда насилия).
Ширинян не принимает обвинения, в свою очередь заявляя об осуществляемом против него политическом преследовании и нарушениях.
Суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Татевик Григорян 2 декабря удовлетворил ходатайство адвоката и отменил избранную в отношении Шириняна меру пресечения в виде подписки о невыезде.