Պատերազմից ավելի քան մեկ տարի անց վերջին հրաժեշտը տվեցին հրետանավոր Հայկ Մելիքյանին
Ղարաբաղյան երրորդ պատերազմի ավարտից  մեկ տարի մեկ ամիս անց՝ այսօր  Երևանի Սուրբ Աննա եկեղեցում հարազատները, ընկերները վերջին հրաժեշտը տվեցին  պատերազմում զոհված հրետանավոր Հայկ Մելիքյանին։
Որդու աճյունը պետական մարմինները մորը՝ Նաիրիա Մելիքյանին են հանձնել օրեր առաջ։
Ուղիղ մեկ ամիս առաջ՝ նոյեմբերի 2-ին Արցախի Մարտունու շրջանի Կարմիր շուկա համայնքի խաչմերուկում ռուսական խաղաղապահ զորակազմի ուղեկցությամբ, ադրբեջանական կողմը հայկական կողմին է փոխանցել արցախյան 3-րդ պատերազմի ընթացքում զոհված և անհետ կորած համարվող 11 աճյուն: Հայկի մասունքը եղել է այդ աճյունների թվում։
«Այդ օրը երազում Հայկս եկավ, ասաց՝ մամա, ես Երևանում եմ»,-պատմել է մայրը։
2001 թ. ծնված Հայկը բանակ է զորակոչվել 2019-ի հուլիսի 25-ին։ Նախ եղել է Մատաղիսում, ապա տեղափոխվել Ստեփանակերտի Ցոր կոչվող զորամաս, եղել է հրետանային դիվիզիոնի առաջին մարտկոցի զինվոր։
Նա ընտանիքի միակ զավակն էր, չնայած դրան մայրը, Հայկը որևէ անգամ չեն մտածել զինծառայությունից խուսափելու մասին։
Վերջին անգամ մայրը որդու հետ խոսել է 2020 թվականի հոկտեմբերի 20-ին։
«Մեր երեխաները եղել են լավ հրետանավորներ՝ ճշգրիտ հաշվարկներով ճիշտ խոցումներ են իրականացրել։ Իմ տղան, որ չի սիրում իրեն գովել, այդ օրն ասաց՝ մամա, բոլորը ռացիաներով մեր մասին էին խոսում»,-մի անգամ պատմել է մայրը։
Հայկն ու ծառայակից ընկերները զոհվել են Հադրութում՝ Ջուվառլու կոչվող հատվածում։ Հայկի մայրը պնդում է՝ հրամանատարության մեղքով են իրենց երեխաները սպանվել, չի եղել հետախուզություն, չեն եղել իրավիճակի մասին տվյալներ, եղել է առաջ գնալու վերաբերյալ սխալ հրաման։ Մայրը նույնիսկ պնդում է՝ հրամանատարներն առաջին են փախել, բախտի քմահաճույքին թողել 21 զինվորներին։
«Ցորի զինվորների բոլոր ծնողները շատ ակտիվ են եղել, այս 21 երեխաների ծնողները յուրահատուկ էին, չընկրկեցին, հետ չկանգնեցին։ Խմբի մյուս երեխաներին մենք ենք փնտրել, գտել, եթե ակտիվ չլինեին, այս իշխանությունները որևէ բան չեն արել»,-պատմել էր Հայկի մայրը, որ որդու անհետ կորած լինելու առաջին ամիսներին ուշաթափ վիճակում է եղել։
Այսօր ավելի ուշ Երևանի Սուրբ Գրիգոր Լուսովորիչ եկեղեցում հարազատները, մետրիմները, ընկերները վերջին հրաժեշտը կտան Հայկի ծառայակից ընկերներին, որոնք համարվում էին անհետ կորած։

Спустя больше года после войны в Ереване в последний путь проводили артиллериста Айка Меликяна
2 декабря, год и месяц спустя после завершения третьей Карабахской войны, в церкви Сурб Анна (Святой Анны) в Ереване родные и друзья в последний путь проводили павшего в боях за Родину артиллериста Айка Меликяна.
Госорганы передали матери – Наире Меликян – останки сына лишь несколько дней назад.
Ровно месяц назад – 2 ноября – на перекрестке общины Кармир шука (Красный базар) в Мартунинском районе Республики Арцах (НКР) азербайджанская сторона в сопровождении российских миротворцев передала армянской стороне останки 11 погибших во время 3-й Арцахской войны или считавшихся пропавшими без вести. Среди них были и останки Айка.
«В тот день Айк пришел ко мне во сне и сказал: " Мам, я в Ереване"», – рассказала мать погибшего артиллериста Айка Меликяна.
Родившийся в 2001 г. Айк был призван в армию 25 июля 2019 года. Сначала он служил в Матагисе, затем его перевели в воинскую часть Степанакерта под названием Цор, служил в первой батареи артиллерийского дивизиона.
Айк был единственным ребенком в семье, несмотря на это ни он, ни его мать никогда не думали об уклонении Айка от службы в армии.
В последний раз мать разговаривала с сыном 20 октября 2020 года.
«Наши сыновья были хорошими артиллеристами, грамотными расчетами наносили точные удары. Мой сын, который не любит хвалиться, в тот день сказал: "Мам, по рации все говорят о нас"», – рассказала как-то Наира Меликян.
Айк и его сослуживцы погибли в Гадруте, на участке под названием Джуварлу. Мать Айка утверждает, что их дети погибли по вине командования, не было проведено разведки, не было информации о ситуации, поступил ошибочный приказ наступать. Мать даже настаивает, что командиры бежали первыми, оставив на произвол судьбы 21 солдата.
Позднее сегодня в церкви Сурб Григор Лусаворич (Святого Григория Просветителя) в Ереване родные, близкие друзья будут провожать в последний путь сослуживцев Айка, которые до недавнего времени считались пропавшими без вести.