Հանրապետության հրապարակում տոնածառ կտեղադրվի
Այս տարի Երևանի քաղաքապետարանը ամանորյա միջոցառումներ և հրավառություն չի կազմակերպի, փողոցների տոնական լուսավորություն չի լինի, չի գործի քաղաքապետարանի սուրբծննդյան տոնավաճառը:
Միաժամանակ, Ամանորի և Սուրբ Ծնունդի կապակցությամբ Երևանի քաղաքապետարանը որոշել է մանուկների համար տեղադրել երկրի գլխավոր տոնածառը՝ Հանրապետության հրապարակում: Տոնածառեր կտեղադրվեն նաև վարչական շրջաններում: Այս մասին հայտնում են Երևանի քաղաքապետարանից:
Երևանի բոլոր առաջին և երկրորդ դասարանցի դպրոցականները քաղաքապետարանից հրավեր կստանան՝ դիտելու ամանորյա մանկական ներկայացումներ:

Main Christmas tree to be put up in Yerevan
The Yerevan Municipality is not planning any New Year celebrations and fireworks this year. There will be no holiday street lighting and Christmas fair, the press service of the municipality said on Thursday.
At the same time, on the occasion of the New Year and Christmas, the Yerevan Municipality has decided to install the main Christmas tree of the country for children at the Republic Square in Yerevan. Christmas trees will also be put up in the administrative districts of the capital.
All first and second graders in Yerevan will receive invitations from the city hall to attend children's performances for the New Year.