Կորոնավիրուսից մահվան դեպքերի վիճակագրական անհամապատասխանությունը նաև դատախազությունը կուսումնասիրի
«Նոր հայտնաբերված «Օմիկրոն» շտամի հետ կապված դեռ ուսումնասիրություններ են անցկացվում, որպեսզի հասկանանք, թե հիվանդացության ծանրության առումով ինչ պատկեր ունենք և արդյոք պատվաստանյութերի ազդեցության նվազում գրանցվում է, թե ոչ»,-կառավարության նիստում հայտնեց առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը:
Ըստ նախարարի, եթե պատվաստանյութերի արդյունավետության  որոշակի նվազում տեղի ունենա նոր շտամի վարակելիության առումով, միևնույնն է՝ տվյալ հիվանդության ծանր ընթացքի և մահվան դեպքերի կանխման առումով պատվաստումները շարունակում է մնալ հիվանդության դեմ պայքարի ամենարդյունավետ և միակ միջոցը:
Ավանեսյանը շեշտեց, որ պատվաստման արդյունավետության որոշ նվազման մտահոգությունը կար նաև «Դելտա» շտամի դեպքում, բայց , միևնույնն է, դրանք փրկում են մարդկանց կյանքերը:
«Տոկոսային առումով արդեն իսկ մեր բնակչության 18 տարին լրացած քաղաքացիների 40 %-ը ստացել է առաջին դեղաչափը և ամբողջական պատվաստում է ստացել բնակչության 23.9 %-ը»,-հայտնեց Ավանեսյանը:
Նրա տեղեկացմամբ՝ հիվանդացության առումով գրանցվել է նվազում,  նշելով, որ այսօր արձանագրվել է 558 նոր դրական դեպք՝ 9013 թեստավորման դեպքում և գրանցվել է 21 մահ:
«Կա 12465 ակտիվ դեպք, դրանց մեջ  պատվաստված քաղաքացիների թիվը 1068-ն է (8.6%) և 2349 հոսպիտալացվածներից ընդամենը 87-ն է, որ պատվաստված է»,-նշեց Ավանեսյանը:
Պատասխանելով Փաշինյանի հարցին՝ Ավանեսյանը հայտնեց, որ կորոնավիրուսից մահվան դեպքերի վիճակագրության ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի և «Արմմեդ» համակարգի տարբերությունը պարզելու ուսումնասիրությունը շարունակվում է և ավարտից հետո կներկայացվի արդյունքները:
Նախարարը հայտնեց, որ «Արմեդ»  համակարգը որոշ մահվան տվյալներ չի ներառել իր վիճակագրության մեջ:
Նիկոլ Փաշինյանը հայտնեց, որ ծառայողական քննության ավարտից հետո էլ հանձնարարաել է, որ գործն ուղարկվի դատախազություն, որպեսզի եթե կա չարամտություն՝ մեղավորները պատժվեն, եթե տեխնիկական է խնդիրը, ապա դրանք վերացվեն:
ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի նախագահ Ստեփան  Մնացականյանը հավելեց, որ Հայաստանում ծնունդների, մահերի վիճակագրությաունը իրականացվում է միջազգային մեթոդաբանությամբ և այն լիազոր մարմնի՝ Արդարադատության նախաարության քաղաքացիական կացության ակտերը գրանցող մարմինների տեղեկատվական շտեմարանն է:
Վիճակագրական կոմիտեի նախագահն այտնեց, որ քաղաքացիական կացության ակտերը գրանցող մարմինները մահվան ակտը գրանցելիս նշում է նաև դրա պատճառները:

Несоответствием статистик по случаям смерти от COVID-19 в Армении займется прокуратура
Проводятся исследования в связи с выявленным новым вариантом коронавируса «омикрон», чтобы понять, какая картина складывается в плане тяжести заболевания, оценить эффективность вакцин против этого штамма, заявила на заседании правительства Армении в четверг, 2 декабря, министр здравоохранения РА Анаит Аванесян.
Хотя пока невозможно дать точную оценку эффективности вакцин против нового варианта коронавируса, обнаруженного в Африке и получившего название «омикрон», однако, по словам Аванесян, вакцинация остается самым надежным способом для предотвращения тяжелого течения болезни и смертности.
Глава Минздрава сообщила, что 40% граждан Армении, достигших 18-летнего возраста, получили первую дозу вакцины, 23,9% населения вакцинированы полностью.
«На данный момент имеется 12465 активных случаев, этот показатель также существенно снизился», –  отметила Анаит Аванесян. Из них число вакцинированных граждан составляет всего 1068, или 8,6%. Из госпитализированных 2349 граждан вакцинированы всего 87 человек, что свидетельствует о высокой эффективности прививок, указала министр.
Никол Пашинян поинтересовался, сделан ли какой-то вывод в связи с разницей в показателях смертности от коронавируса.
Министр здравоохранения отметила, что исследование по выяснению причины разницы в данных Статистического комитета РА и системы «Арммед» продолжается и как только у них будет общая картина, проинформируют общество.
Никол Пашинян заявил, что поручил после завершения служебного расследования направить дело в прокуратуру: если тут злой умысел – виновные должны понести наказание, если речь о технической проблеме – то она должна быть устранена.