Հաագայում անդրադարձել են Արցախի դեմ սանձազերծված ագրեսիայի ընթացքում քիմիական տարրեր պարունակող զենքի կիրառմանը
Նոյեմբերի 29-ից դեկտեմբերի 2-ը Հաագայում տեղի է ունեցել Քիմիական զենքի արգելման կոնվենցիային անդամակցող պետությունների 26-րդ համաժողովը, որին մասնակցող Հայաստանի պատվիրակությունը ղեկավարում էր արտաքին գործերի նախարարության միջազգային անվտանգության վարչության պետ Գեորգի Քոչարյանը։ Այս մասին հայտնում են ԱԳՆ-ից։
Համաժողովի ընթացքում քննարկվել են Քիմիական զենքի արգելման կոնվենցիայի իրականացման ընթացքը, առկա մարտահրավերները և առաջիկա քայլերը։ Կազմակերպության գլխավոր տնօրենի պաշտոնում վերանշանակվել է Ֆերնանդո Արիասը։
Հայկական պատվիրակության ղեկավարը՝ որպես Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունում (ՀԱՊԿ) նախագահող երկրի ներկայացուցիչ, համաժողովի ընթացքում ՀԱՊԿ անդամ երկրների անունից հանդես է եկել համատեղ հայտարարությամբ, որն անդրադառնում է զինված հակամարտությունների ընթացքում քիմիական զենքի կիրառման անընդունելիությանը, կազմակերպության տեխնիկական ուղղվածության պահպանման և վերջինիս չքաղաքականացման կարևորությանը։
ՀԱՊԿ անդամ երկրներն ընդգծել են զինված հակամարտությունների ընթացքում քիմիական զենքի ենթադրյալ օգտագործման վերաբերյալ Կոնվենցիային անդամակցող երկրների հայտերին արագ արձագանքելու հարցում տեխնիկական քարտուղարության օբյեկտիվության և անաչառության պահպանման կարևորությունը։
Համաժողովին տարածվել է Հայաստանի ազգային հայտարարությունը, որում հայկական կողմն անդրադարձել է 2020թ․ Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծված ագրեսիայի ընթացքում քիմիական տարրեր պարունակող զենքի կիրառմանը՝ ափսոսանք հայտնելով առ այն, որ Տեխնիկական քարտուղարությունը ՔԶԱԿ փաստահավաք առաքելություն չի գործուղել Արցախ՝ քիմիական նյութ պարունակող զենքի կիրառման փաստը քննելու նպատակով:

Armenia raised the use of chemical weapon by Azerbaijan against Artsakh at international conference
The 26th Session of the Conference of the States Parties to the Chemical Weapons Convention was held from 29 November to 2 December in The Hague. The Armenian Delegation to the conference was led by Georgi Kocharyan, Head of the International Security Department of the Ministry of Foreign Affairs, foreign ministry reported.
The head of the Armenian delegation, as the representative of the country which holds the chairmanship of the Collective Security Treaty Organization (CSTO), delivered the joint statement of the CSTO member states during the conference. The statement referred to the inadmissibility of the use of chemical weapons during armed conflicts, the need to maintain the technical direction of the organization and its non-politicization. The CSTO member states have emphasized the importance of maintaining the objectivity and impartiality of the Technical Secretariat in promptly responding to requests from the States Parties to the Convention on the alleged use of chemical weapons in armed conflicts.
At the conference the national statement of Armenia was distributed, in which the Armenian side referred to the use of weapons containing chemical elements during the aggression against Artsakh unleashed by Azerbaijan in 2020, expressing regret over the fact that the Technical Secretariat did not send a fact-finding mission of the OPCW to investigate the use of the weapons containing chemical elements.