Ադրբեջանը 10-15 րոպե կրակել է Կարմիր շուկայի ուղղությամբ. ԱՀ ՄԻՊ
Դեկտեմբերի 2-ին ժամը 10:30-ի սահմաններում, Արցախի Հանրապետության Մարտունու շրջանի Կարմիր շուկա համայնքի ուղղությամբ տեղակայված դիրքերից ադրբեջանական կողմը կրակահերթեր է արձակել, որոնք տևել են 10-15 րոպե։ Կիրառվել են հիմնականում հրաձգային զինատեսակներ։ Այս մասին հայտնում է Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը:
«Ստացված պարզաբանումների համաձայն՝ կրակահերթերը լսվել են համայնքի բնակելի հատվածում, իսկ կիրառված զենքի գնդակներն անցել են բնակիչների այգիների միջով։
Կրակահերթերի հետևանքով մարդկային և նյութական վնաս պատճառելու դեպքեր չեն արձանագրվել։
Ադրբեջանական կողմը, խախտելով եռակողմ հայտարարությամբ հաստատված հրադադարի ռեժիմը և բարձր մակարդակով ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, շարունակում է Արցախի ժողովրդի իրավունքների դեմ իր հանցավոր գործողությունները՝ ոտնձգելով առաջին հերթին խաղաղ բնակչության կյանքի իրավունքի և հոգեբանական ու ֆիզիկական անձեռնմխելիության դեմ։
Հրադադարի հաստատումից հետո բազմիցս հայտարարել ենք, որ նման հանցավոր գործողություններով ադրբեջանական կողմը նպատակ է հետապնդում ահաբեկելու Արցախում ապրող մարդկանց և վախի ու հուսալքության մթնոլորտ ձևավորելու միջոցով հասնելու Արցախի հայաթափմանը։
Ադրբեջանական կողմի հանցավոր գործողությունները զսպելու և դրանց կրկնությունը բացառելու, ինչպես նաև բնակիչների անվտանգության և իրավունքների պաշտպանության համար շարունակում է խիստ անհրաժեշտություն մնալ ադրբեջանական զինված հենակետերի անհապաղ հեռացումը Արցախի խաղաղ բնակավայրերի հարևանությունից և հրադադարի խախտման դեպքերի անաչառ հետաքննության մեխանիզմների ներդրումը»,- գրել է Գեղամ Ստեփանյանը:

ВС Азербайджана в течение 10-15 минут обстреливали общину Кармир шука в Арцахе
В четверг, 2 декабря, около 10:30 азербайджанская сторона с дислоцированных в направлении общины Кармир шука (Красный базар) Мартунинского района Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) позиций открыла огонь. Огонь велся в течение 10-15 минут. Применялось в основном стрелковое оружие. Об этом сообщил омбудсмен Республики Арцах Гегам Степанян.
«Согласно полученным разъяснениям, выстрелы были слышны в жилой части общины, пули от примененного оружия прошли через сады жителей.
Вследствие выстрелов человеческих жертв нет, не причинено и материального ущерба.
Азербайджанская сторона, нарушая согласованный трехсторонним заявлением режим о прекращении огня и достигнутые на высоком уровне договоренности, продолжает свои преступные действия против прав народа Арцаха, посягая, в первую очередь, на право мирного населения на жизнь и на психологическую и физическую неприкосновенность.
После установления режима прекращения огня мы неоднократно заявляли, что подобными преступными действиями азербайджанская сторона преследует цель запугать проживающих в Арцахе людей, добиться исхода армян из Арцаха путем создания атмосферы страха и отчаяния.
Для сдерживания преступных действий азербайджанской стороны, исключения их повторения, а также для обеспечения безопасности и защиты прав жителей крайне актуальным остается немедленный отвод азербайджанских вооруженных опорных пунктов из окрестностей мирных населенных пунктов Арцаха, внедрение механизмов беспристрастного расследования нарушений режима прекращения огня», – написал Гегам Степанян.