Ստանիսլավսկու անվան թատրոնը կմասնակցի ԱՊՀ, Բալթյան երկրների և Վրաստանի երիտասարդական թատերական 4-րդ ֆորումին
14:57 04/12/2021
Նոյեմբերի 30-ից դեկտեմբերի 7 ը Երևանի Կ. Ս. Ստանիսլավսկու անվան ռուսական դրամատիկական թատրոնը մասնակցում է Տաշքենդում (Ուզբեկստան) կայանալիք ԱՊՀ, Բալթյան երկրների և Վրաստանի երիտասարդական թատերական 4-րդ ֆորումին, որի կազմակերպիչն է Թատերական միությունների միջազգային համադաշնությունը` ԱՊՀ անդամ երկրների Հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամի աջակցությամբ։ Այս մասին հայտնում են թատրոնի մամուլի ծառայությունից
Դեռևս անցած տարի ֆորումի մասնագիտական հանձնախումբը հաստատել էր Հայաստանի թատերական գործիչների միության կողմից առաջադրված հայաստանյան թատերախմբի՝ Կ. Ս. Ստանիսլավսկու անվան պետական ռուսական դրամատիկական թատրոնի մասնակցությանը։
Այսօր «Իլխոմ» թատրոնի բեմում ռուսական դրամատիկական թատրոնը կցուցադրի Է․ Հովանեցի «Գարդենիա» դրաման` Գոռ Մարգարյանի բեմադրությամբ: Ներկայացման դերակատարներն են Ելենա Վարդանյանը, Տաթևիկ Մելքոնյանը, Հայարփի Զուռնաչյանը և Աննա Մանուչարյանը։ Նկարչական ձևավորումն ու զգեստները՝ Նելլի Բարսեղյանի, երաժշտական ձևավորումը` Գոռ Մարգարյանի:
Ներկայացումն ընդգրկված է մրցանակային ծրագրում։
ԱՊՀ, Բալթյան երկրների և Վրաստանի երիտասարդ թատերական գործիչների միջազգային ֆորումը առաջին անգամ անց է կացվել 2012-ին Քիշնևում (Մոլդովա), երկրորդը` 2015 թվականին Մինսկում (Բելառուս), երրորդը՝ 2018 թվականին Երևանում (Հայաստան):
Ֆորումի նպատակն է ԱՊՀ, Բալթյան երկրների և Վրաստանի երիտասարդ թատերական գործիչների (բեմադրիչներ, բեմանկարիչներ, դրամատուրգներ և թատերական քննադատներ) միջև ստեղծագործական շփումների զարգացումն ու ամրապնդումը, ինչը խթան է համընդհանուր երիտասարդական թատերական հարթակ ստեղծելու և սերտ համագործակցության համար:
Կ. Ս. Ստանիսլավսկու անվան ռուսական դրամատիկական թատրոնը կմասնակցում է ֆորումին
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարութան աջակցությամբ և Հայաստանի թատերական գործիչների միության միջնորդությամբ

Ереванский русский драматический театр им.К.С. Станиславского примет участие в IV Молодежном театральном форуме стран СНГ, Балтии и Грузии
15:48 03/12/2021
Ереванский русский драматический театр им. К.С. Станиславского примет участие в IV Молодежном театральном форуме стран СНГ, Балтии и Грузии, который пройдет в Ташкенте (Узбекистан) с 30 ноября по 7 декабря. Пресс-служба Русского драматического театра представляет подробности.
Организатор форума- Международная конфедерация театральных союзов, при поддержке Межгосударственного фонда гуманитарного сотрудничества государств-участников СНГ.
Профессиональное жюри форума утвердило предложенную Союзом театральных деятелей Армении программу участия армянской труппы - Ереванского Русского драматического театра им. К.С. Станиславского.
4 декабря на сцене театра «Ильхом» Ереванский русский драматический театр им. К.С. Станиславского представит драму «Гардения» по пьесе Э. Хованец в постановке Гора Маркаряна. В спектакле задействованы актеры: Елена Варданян, Татевик Мелконян, Айарпи Зурначян и Анна Манучарян. Художественное оформление - Нелли Барсегян, музыкальное оформление - Гора Маркаряна.
Как отмечается, спектакль включен в конкурсную программу.
Молодежный театральный форум стран СНГ, Балтии и Грузии впервые был проведен в 2012 году в Кишиневе (Молдова), во второй раз  - в 2015 году в Минске (Беларусь), а в третий раз - в 2018 году в Ереване (Армения).
Цель форума - развитие и укрепление творческих контактов между молодыми театральными деятелями (режиссерами, сценографами, драматургами, театральными критиками) стран СНГ, Балтии и Грузии, что является стимулом для тесного сотрудничества, создания единой молодежной театральной культурной площадки.
Ереванский русский драматический театр им. К.С. Станиславского примет участие в IV Молодежном театральном форуме при поддержке министерства образования, науки, культуры и спорта РА и посредничестве Союза театральных деятелей Армении,