03.12.2021. Արցախում կորոնավիրուսի 51 նոր դեպք է գրանցվել, 1 հիվանդ մահացել է
Արցախի Հանրապետությունում դեկտեմբերի 2-ին կատարվել է 260 թեստավորում, որի արդյունքում կորոնավիրուսային հիվանդության 51 նոր դեպք է գրանցվել: Արցախի առողջապահության նախարարության հաղորդմամբ, կորոնավիրուսային հիվանդությամբ այս պահին ստացիոնար բուժում է ստանում 96 վարակակիր:
Բժիշկները 17 հիվանդի վիճակը գնահատում են ծայրահեղ ծանր, 51-ինը՝ ծանր, այդ թվում երիտասարդ տարիքի անձինք: Թեթև ձևերը բուժում են ստանում ամբուլատոր պայմաններում։
Մեկ օրում արձանագրվել է 1 մահվան դեպք։ 66-ամյա տղամարդը մահացել է կորոնավիրուսային հիվանդության հետևանքով, ում մոտ ախտորոշվել էր սուր շնչական անբավարարություն, երկկողմանի պոլիսեգմենտար թոքաբորբ, պոլիօրգան անբավարարություն:
2021 թվականի ընթացքում կորոնավիրուսի լաբորատոր հայտնաբերման նպատակով իրականացվել է 24490 քաղաքացու հետազոտություն, որից 4119-ի մոտ արձանագրվել է դրական թեստի պատասխան։

В Республике Арцах (Нагорно-Карабахской Республике (НКР)) 2 декабря проведено 260 лабораторных обследований, в результате чего выявлен 51 новый случай заражения коронавирусом.
Согласно данным министерства здравоохранения Республики Арцах, от коронавирусной болезни на данный момент стационарное лечение получают 96 носителей вируса.
Состояние здоровья 17 пациентов медики оценивают как крайне тяжелое, 51 – как тяжелое, среди пациентов есть и молодые.
За сутки от коронавируса скончался 1 человек. От коронавирусной болезни умер 66-летний мужчина, ему диагностировали острую дыхательную недостаточность, двустороннюю полисегментарную пневмонию и полиорганную недостаточность.
С целью выявления коронавируса в Арцахе в 2021 году были обследованы 24490 граждан, у 4119 из них результаты тестов оказались положительными.