Ուկրաինայի Ռադան պահանջել է դադարեցնել Խաչիկ Վասիլյանի՝ ԼԳԲՏ համայնքի մասին ֆիլմի նկարահանման ֆինանսավորումը
Գերագույն Ռադայի ավելի քան 120 պատգամավոր ստորագրել են Ուկրաինայի վարչապետ Դենիս Շմիգալին ուղղված դիմումը՝ պահանջելով դադարեցնել «Իմ երիտասարդ իշխանը» ֆիլմի պետական ֆինանսավորումը, որը նվիրված է ԼԳԲՏ համայնքի թեմային։ «Գազետա ռու»-ն հայտնում է, որ այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է Ռադայի պատգամավոր, «Կուսակցություն հանուն ապագայի» պատգամավորական խմբի անդամ Վիկտոր Մյալիկը։
Նրա խոսքով, այդ ֆիլմը «ոտնձգություն է հասարակական բարոյականության հիմքերի նկատմամբ, քարոզում է հայհոյանք և անարգանք կրոնական սրբավայրերի նկատմամբ»։
Պատգամավորները խնդրում են շտապ միջոցներ ձեռնարկել Ուկրաինայի քրեական օրենսգրքի «Հասարակական բարոյականության պաշտպանության մասին» օրենքի 2-րդ հոդվածի պահանջների խախտումը վերացնելու և պետական բյուջեից ֆիլմի ֆինանսավորումը չեղարկելու համար
Նոյեմբերի 8-ին Ուկրաինայի պետական կինոգործակալությունը 20 միլիոն գրիվն է հատկացրել ԼԳԲՏ թեմայով ուկրաինական առաջին՝ «Իմ երիտասարդ արքայազն» ֆիլմի նկարահանման համար։ Այս նախագիծը 17-րդ պետական կինոմրցույթում հաղթող է ճանաչվել «Գեղարվեստական և մշակութային նշանակության գեղարվեստական ֆիլմեր (հեղինակային)» անվանակարգում։ Ֆիլմի ռեժիսորը Խաչիկ Վասիլյանն է։

В Украине депутаты потребовали прекратить госфинансирование фильма Хачика Василяна на тему ЛГБТ-сообщества
17:10 04/12/2021
Более 120 депутатов Верховной рады подписали обращение к премьер-министру Украины Денису Шмыгалю с требованием прекратить государственное финансирование фильма «Мой юный принц», который посвящен теме ЛГБТ-сообщества. Об этом сообщил на своей странице в Facebook депутат Рады, член депутатской группы «Партия за будущее» Виктор Мялик.
По его словам, эта картина «посягает на устои общественной морали, пропагандирует кощунство и неуважение к религиозным святыням».
Депутаты просят принять неотложные меры для устранения нарушения требований статьи 2 закона «О защите общественной морали» уголовного кодекса Украины и принять решение об отмене финансирования фильма за счет государственного бюджета.
8 ноября государственное агентство Украины по вопросам кино выделило 20 млн гривен на съемки первого украинского фильма с ЛГБТ-тематикой под названием «Мой юный принц». Этот проект стал победителем на 17-м конкурсе Госкино в категории «Игровые полнометражные фильмы художественной и культурной значимости (авторские)». Его режиссером станет Хачик Василян, напоминает gazeta.ru.