Մահացել է հայ ժողովրդի բարեկամ թուրք առաջադեմ մտավորական Ալի Էրթեմը
Դեկտեմբերի 2-ին Գերմանիայում վախճանվել է հայ ժողովրդի բարեկամ, Հայոց ցեղասպանությունը միջազգայնորեն դատապարտելու ուղղությամբ շուրջ չորս տասնամյակ պայքար ծավալած թուրք առաջադեմ մտավորական Ալի Էրթեմը: Այս մասին տեղեկանում ենք orer.eu կայքից։
Էրթեմն ու իր ընկերները Հայոց ցեղասպանության մասին իրազեկելու և լուսաբանելու առաջամարտիկներից էին: Պարտադիր աքսորից հետո, Էրթեմն իր ընկերների հետ միասին, Գերմանիայում, հիմնադրեց «Ընդդեմ ցեղասպանության» միությունը (SKD), որի նախագահի պաշտոնը տարիներ զբաղեցրել է Էրթեմը:
Էրթեմը այն բացառիկ թուրք մտավորականներից էր, ով քաջաբար բարձրաձայնել է. «Թուրքիան ոչ միայն հերքում է Հայոց ցեղասպանության փաստը, այլև կեղծում է պատմությունը»:
Ամեն տարի, Հայոց ցեղասպանության տարելիցի առիթով, Էրթեմի գլխավորությամբ օտարերկրյա քաղաքացիներից և հատկապես թուրք մտավորականներից բաղկացած խմբեր էին այցելում Ծիծեռնակաբերդ՝ հայ ժողովրդի միլիոնավոր նահատակների անմահ հիշատակը հարգելու նպատակով:

Скончался друг армянского народа, турецкий прогрессивный деятель Али Эртем
В Германии 2 декабря скончался друг армянского народа, турецкий прогрессивный деятель интеллигенции Али Эртем, который на протяжении четырех десятилетий боролся за международное осуждение Геноцида армян в Османской империи 1915 года, пишет orer.eu.
Эртем и его сподвижники были среди пионеров в повышении осведомленности турецкого общества о Геноциде армян. После изгнания из Турции за свои прогрессивные взгляды Эртем с друзьями основал в Германии Союз «Против геноцида» (SKD), президентом которого он был многие годы.
Эртем был одним из выдающихся представителей турецкой интеллигенции, который смело заявлял: «Турция не только отрицает факт Геноцида армян, но и фальсифицирует историю».
Ежегодно в день памяти жертв Геноцида армян, 24 апреля, группы, состоящие из иностранных граждан и особенно представителей турецкой интеллигенции, во главе с Эртемом посещали мемориальный комплекс «Цицернакаберд» в Ереване, чтобы почтить память миллионов мучеников армянского народа.