Շաբաթ օրվա դրությամբ Ավստրալիայի Սիդնեյ քաղաքում հաստատվել է Օմիկրոնի նոր շտամով վարակման 13 դեպք: «Ինտերֆաքս»-ը գրում է, որ լրագրողներին այդ մասին ասել է Նոր Հարավային Ուելսի գլխավոր սանիտարական բժիշկ Քերի Չանտը:
Սիդնեյի դպրոցներից մեկում COVID-19-ի այս շտամով առաջին վարակվածը հայտնի է դարձել ուրբաթ օրը։
Չանտը չի բացառել, որ նահանգում օմիկրոնով վարակվածների թիվը կարող է ավելի մեծ լինել։ Իշխանությունները սպասում են թեստերի նոր արդյունքների։
Քվինսլենդ նահանգի կառավարությունը հայտնել է, որ Օմիկրոնով վարակման առաջին դեպքը կասկածվել է Հարավային Աֆրիկայից եկած մարդու մոտ, գենոմի համադրումը շարունակվում է:
«Հանրային առողջապահության դեպարտամենտը բացառել է, որ այն Դելտա շտամ է, բայց մենք չկարողացանք հաստատել, թե արդյոք սա Օմիկրոն է»,-ասաց նահանգային առողջապահության նախարար Իվետ Դ'Աթը:
Հաղորդվում է, որ Օմիկրոնը հայտնաբերվել է ԱՄՆ վեց նահանգներում՝ Նյու Ջերսիում, Մերիլենդում, Միսսուրիում, Նեբրասկայում, Փենսիլվանիայում և Յուտաում: Նախկինում այն գրանցվել էր Կալիֆորնիա, Կոլորադո, Մինեսոտա, Նյու Յորք նահանգներում, ինչպես նաև Հավայան կղզիներում։

The Omicron coronavirus variant spread in Australia on Saturday, testing plans to reopen the economy as a cluster in Sydney grew to 13 cases and an infection was suspected in the state of Queensland, Reuters reported.
Federal authorities are sticking with a plan to reopen the economy on the hope that the new variant proves to be milder than previous strains, but some state and territory governments have moved to tighten their domestic border controls.
Australia reported its first community transmission of Omicron on Friday at a school in Sydney. Authorities are investigating the source and said more cases were expected.
Queensland authorities suspected its first Omicron case in a person who travelled from South Africa and that genome sequencing was ongoing.
Authorities in South Australia said on Saturday that arrivals from New South Wales, Victoria and the capital territory will be tested. The state reopened its domestic borders only days ago for the first time in months.