Հակոբյան Միկոյանի ծննդյան օրվա ակնկալիքը. ընդամենը մեկ պարկ աղբ՝ Ձեր մարզից, համայնքից ու բակից
Դեկտեմբերի 11-ին ռադիոինժեներ, զինվորական, « Չնախատեսված վայրում #Աղբ_թափելն_ամոթ_է» նախաձեռնության հեղինակ Հակոբ Միկոյանի ծննդյան օրն է։
Ինչպես մեզնից յուրաքանչյուրը, նա ևս այդ օրն սպասում է նվերների: Նրա ակնկալիքը, սակայն, տարբերվում է իր էությամբ ու բովանդակությամբ:
«Այդ օրը ես մեկ ակնկալիք ու մեկ սպասում ունեմ Երկիր մոլորակի ցանկացած անկյունում ապրող ծանոթ-անծանոթից. ընդամենը մեկ պարկ աղբ՝ Ձեր մարզից, համայնքից ու բակից: Համարեք, որ դա կարող է լինել Ձեր լավագույն «նվերը» մեր երկրին, հողին, ինձ ու նաև ինքներդ ձեզ»,- Panorama.am-ի հետ զրույցի ընթացքում նշեց Հակոբ Միկոյանը՝ բոլորին հորդորելով դեկտեմբերի 11-ին միանալ « Չնախատեսված վայրում #Աղբ_թափելն_ամոթ_է» նախաձեռնությանը:
Թե որտե՞ղ, ո՞ր ժամին ու ի՞նչ ծավալի աղբ կհավաքվի, յուրաքանչյուրն ինքը կարող է որոշել: Նախաձեռնությունը հաջողելու ու հոբելյարին նվերները փոխանցելու միակ նախապայմանը հավաքված աղբի լուսանկարները ֆեյսուքյան անձնական էջերում տեղադրելն է՝ չմոռանալով նշել Հակոբ Միկոյանին և նախաձեռնության հեշթեգը՝ #Աղբ_թափելն_ամոթ_է:
Ցանկացողները կարող են նաև հավաքած աղբի լուսանկարները հասցեատիրոջն ուղարկել անձնական հաղորդագրությամբ: Հակոբի խոսքով՝ նախաձեռնության գաղափարն առաջացել է շուրջ երկու տարի առաջ՝ ծննդյան նախօրեին: 2019-ի դեկտեմբերին Հակոբի մաքրապատման կոչին միացել են շատերը թե՛ Հայաստանի ամենատարբեր համայնքներից, թե՛ արտերկրից: Համակիրների մի խմբի հետ Հակոբը ծննդյան օրը «նշել» է Երևանի Բուսաբանական այգում՝ աղբից ձերբազատելով այգին: Մյուսները մաքրապատման աշխատանքներ են իրանացրել իրենց բնակության վայրերում, չմոռանալով հրապարակել հավաքած աղբի լուսանկարները ֆեյսբուքյան հարթակում:
«Այդ օրը ես երջանիկ էի «նվերների» առատությունից. 50 պարկ աղբ՝ ծանոթ և անծանոթ քաղաքացիներից և մեկ բեռնատար աղբ՝ Բուսաբանական այգու տարածքից»,- նշում է զրուցակիցս: Նախաձեռնության հեղինակն այս տարի «նվերների» ավելի մեծ քանակ է ակնկալում. այդ մասին արդեն իսկ նախապես հրապարակային իրազեկել է բոլորին:
«Հույս ունեմ, որ այս տարի ավելի շատ մարդ կմիանա մեր երկրի անկյունները մաքրապատելու իմ առաջարկին: Քանի որ ընկերներիցս շատերն արդեն իսկ միացել են, ուրախ կլինեմ հատկապես անծանոթ մարդկանց միանալու համար»,- ասում է Հակոբն ու հավելում․
«Նույնիսկ աղբը չթափելով կամ ընդամենը ծխախոտի մեկ տուփ գետնից վերցնելով ու աղբարկղ նետելով դուք ակամայից կմիանաք իմ նախաձեռնությանը՝ ձեր քայլով նպաստելով բոլորիս համար ավելի քաղաքակիրթ երկիր ունենալուն»:
Երիտասարդի նպատակն է՝ հասնել նրան, որ աղբ հավաքելը դիտարկվի ոչ թե ամոթալի, այլ՝ թրենդային. «Աղբ թափելն ու աղբի մեջ ապրելն է ամոթալի և հենց սա պետք է կաթիլ-կաթիլ տեղ հասցնել հասցեատերերին։ Չ՞է որ #մաքրապատումն ունի նաև դաստիարակչական և կրթական նշանակություն»,- ասում է նա:
Ի դեպ, Միկոյանն ինքն իրեն ու բոլորին խոստացել է ՝ քսան տարի շարունակ հավաքելու և մաքրապատելու է երկիրը։ Արդեն սկսել է մտածել նաև համահայկական մաքրապատման նախաձեռնության իրականացման մասին:
«Եթե ուզում ենք ապրել ավելի բարեկեցիկ երկրում, ապա պետք է սկսենք ինքներս մեզնից՝ փոխելով մեր կյանքի որակը։ Սա պարզապես աղբ հավաքելու գործընթաց չէ, այլ առանձնահատուկ սիրո դրսևորում երկրի, հայրենիքի նկատմամբ:Սա մեզնից յուրաքանչյուրի խոնարհումն ու յուրօրինակ հարգանքի տուրքն է մայր հողին, հանուն որի իրենց կյանքն են զոհաբերել մեր պապերը, հայրերն ու եղբայրները»,- նշում է Հակոբն ու խոստանում՝ դեկտեմբերի 11-ին ողջ օրվա ընթացքում անհամբեր սպասելու է «նվերների»՝ Երկիր մոլորակի ամենատարբեր անկյուններից:

Birthday wish from Hakob Mikoyan - "Gift me a bag of trash"
Radio engineer, military officer Hakob Mikoyan marks his birthday on December 11. Like  many, he is looking forward to get birthday presents, yet his expectation differs from others. Anyone who wants to make a gift to Hakob can do so by simply collecting and gifting him a bag of filled with actual trash.
In a conversation with Panorama.am Hakob confessed: "My friends all over the world, people whom I know and even strangers can support my idea on that day by simply collecting garbage, pack it in a bag and gift me."  Hakob didn't specify what type of garbage can be collected. The only precondition is to clean the garbage left by others. In his words, everyone can join his initiative from their courtyard.
"Join me from your courtyard" is the message Hakob is sending to all compatriots and believes everyone can find a time to #clean their courtyards, at the same time prepare a gift for him.
This extraordinary idea of birthday present came to Hakob two years ago, and he shared it with his friends. On his birthday then he received 50 bags of garbage, later friends joint him and picked up a truck of garbage from Yerevan Botanical Garden. His expectation for gifts are even more for this year, as he has launched birthday present awareness campaign long before the birthday.
"I hope that people reading this article will join the initiative as well. I would be especially happy of strangers join. The trash is in huge amounts and everywhere. Everyone can get a gift for me. I call on all who are concerned about environment join this initiative regardless of their political, religious affiliations and nationality," said Hakob.
His wish is to turn garbage collection into a trendy exercise. Mikoyan himself collects a bag of garbage every day and also thinks of establishing nationwide garbage collecting initiative that could be implemented by only volunteers.
"If we want to have a prosperous life, we should change the quality of our life. That is to say introduce army rule and discipline into our routine. This is not simply a process of garbage collection but an expression of love toward the country and homeland. Removing the trash from the ground is a form of tribute and honor to soldier who fell for this land," Hakob said.
Hakob calls on all citizens to join the initiative every day before the work or after it, by cleaning garbage from various locations in the city. As for the gift on his birthday, people can join it on December 11 by simply collecting garbage, packing and posting the photo of it on the Facebook page "Littering is a shame."