Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին և Անջեյ Կասպրշիկին
Դեկտեմբերի 1-ին Ստոկհոլմում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Էնդրյու Շոֆերի (ԱՄՆ), Իգոր Խովաևի (Ռուսաստան) և Բրիս Ռոքֆոյի (Ֆրանսիա) հետ։ Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից։
Զրույցի ընթացքում ընդգծվել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում և մանդատի ներքո խաղաղ կարգավորման գործընթացի լիարժեք ծավալման կարևորությունը։
Արարատ Միրզոյանն անընդունելի է համարել Ադրբեջանի ղեկավարության շարունակական ռազմատենչ հռետորաբանությունը և ագրեսիվ գործողությունները։ Այդ համատեքստում ԱԳ նախարարը կարևորել է Լեռնային Ղարաբաղում և տարածաշրջանում լարվածության նվազեցման ուղղությամբ կոնկրետ քայլերի ձեռնարկումը։
Նախարարն անհրաժեշտ է համարել նաև հումանիտար խնդիրների անհապաղ լուծումը, մասնավորապես ռազմագերիների և այլ պահվող անձանց շուտափույթ վերադարձը, բռնի անհետացման դեպքերի բացահայտումը, ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական պատմամշակութային ժառանգության պահպանությունը և միջազգային կազմակերպությունների՝ Լեռնային Ղարաբաղում գործունեության համար հնարավորությունների ստեղծումը։
Հայկական կողմը վերահաստատել է իր հավատարմությունը՝ շարունակելու աշխատանքները ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի շրջանակներում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության տևական և համապարփակ լուծման ուղղությամբ՝ կողմերին հայտնի սկզբունքների և տարրերի հիման վրա։

Арарат Мирзоян встретился с сопредседателями Минской группы ОБСЕ
1 декабря в Стокгольме Арарат Мирзоян встретился с сопредседателями Минской группы ОБСЕ Эндрю Шофером (США), Игорем Ховаевым (Россия) и Брисом Рокфо (Франция). Личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик также принимал участие во встрече.
Как сообщает пресс-служба министерства иностранных дел Армении, в ходе беседы была подчеркнута важность полного восстановления процесса мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта в рамках сопредседательства и в соответствии с мандатом Минской группы ОБСЕ.
Арарат Мирзоян посчитал недопустимым продолжающуюся воинственную риторику и агрессивные действия руководства Азербайджана. В этом контексте министр иностранных дел отметил важность осуществления конкретных шагов по снижению напряженности в Нагорном Карабахе и регионе. Министр счел необходимым также незамедлительное решение гуманитарных проблем, в частности, немедленное возвращение военнопленных и других удерживаемых лиц, выявление случаев насильственных исчезновений, сохранение армянского историко-культурного наследия на территориях, перешедших под контроль Азербайджана, и создание возможностей для деятельности международных организаций в Нагорном Карабахе.
Армянская сторона подтвердила свою приверженность продолжению работы в рамках мандата сопредседательства Минской группы ОБСЕ по долгосрочному и всеобъемлющему урегулированию нагорно-карабахского конфликта на основе известных сторонам принципов и элементов.