Վրաստանի առողջապահության նախարարը հայտնել է, որ Սաակաշվիլին արտերկրում բուժման կարիք չունի
Վրաստանի նախկին նախագահ Միխեիլ Սաակաշվիլին անհրաժեշտ բուժօգնություն է ստանում հայրենիքում և արտասահման տեղափոխվելու կարիք չունի: ՏԱՍՍ-ը հայտնում է, որ ուրբաթ օրը վրացական «Ռուսթավի 2» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում ասել է հանրապետության առողջապահության նախարարության ղեկավար Եկատերինա Տիկարաձեն։
«Չեմ կարող պատկերացնել, որ վրացի բժիշկները չունենան բավարար հմտություններ՝ հիվանդին՝Սահակաշվիլիին, անհրաժեշտ ամեն ինչով ապահովելու համար: Ելնելով դրանից՝ մենք որևէ կոնսուլտացիա չենք անցկացրել՝ հիվանդին արտասահման տեղափոխելու և այնտեղ բուժումը շարունակելու համար»,-ասել է Տիկարաձեն։
Լրագրողի հարցին, թե ե՞րբ է նախատեսվում Սաակաշվիլիին դուրս գրել Գորիի զինվորական հոսպիտալից և տեղափոխել բանտ, նախարարը պատասխանել է, որ ամեն ինչ կախված է բանտարկյալի առողջության վերականգնման գործընթացից։
«Այս փուլում նրա դուրսգրումը նախատեսված չէ, քանի որ բացի սնունդ ընդունելը սկսելուց, հիվանդին անհրաժեշտ են բուժման այլ ընթացակարգեր, կարևոր է, որ նա լիովին ապաքինվի, միայն դրանից հետո հնարավոր կլինի դուրս գրել»,-ասել է նախարարը։

Georgian health minister insists no need for Saakashvili to continue treatment abroad
Jailed ex-president of Georgia Mikhail Saakashvili receives the necessary medical care in his homeland and does not need any treatment abroad, the country's health minister Ekaterina Tikaradze stated on Friday in an interview with the Georgian TV channel Rustavi 2.
“I cannot imagine that Georgian doctors have no sufficient competence to ensure the patient [Saakashvili] with everything necessary. Based on this, we did not lead any consultations to deliver the patient abroad and there to continue his treatment,” health minister Tickradze is quoted by TASS news agency.
To the question of a journalist, when Saakashvili can be transferred from the Military Hospital of Gori prison, the minister replied that everything depends on the process of restoring the health of the convict.