Կրկին ադրբեջանական կողմի պատճառով որոնողական աշխատանքները դադարեցված են եղել
Մի քանի օր ռազմական գործողությունների ընթացքում զոհված և մինչ օրս անհետ կորած համարվող զինծառայողների և քաղաքացիական անձանց աճյունների որոնողական աշխատանքներ չեն ընթացել։ Panorama.am-ի հետ զրույցում Արցախի Հանրապետության ՆԳՆ արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության  մամուլի խոսնակ Հունան Թադևոսյանն ասաց, որ ադրբեջանական կողմն էլի առանց որևէ պատճառի թույլ չի տվել մտնել իր կողմից օկուպացված տարածքներ։
«Այդ ընթացքում բանակցում էինք, որոնողական աշխատանքների ուղղություններն էինք որոշում»,- նշեց նա։
Հ. Թադևոսյանը տեղեկացրեց, որ այսօր վերսկսվել են որոնողական աշխատանքներ։ Փրկարարները որոնումներ են իրականացնում Մատաղիսի ուղղությամբ։ ՆԳՆ արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայությունը արդյունքների մասին կհայտնի ավելի ուշ։
2020 թվականի նոյեմբերի 13-ից առ այսօր Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած Արցախի տարածքներում իրականացված որոնողական աշխատանքների և ադրբեջանական կողմի հետ դիերի փոխանակման արդյունքում տարհանվել է ընդհանուր 1702 աճյուն։

ГСЧС Арцаха: Вновь из-за Азербайджана были приостановлены поиски останков погибших
Несколько дней работ по поиску останков погибших в боевых действиях в Арцахе и до сих пор считающихся пропавшими без вести военнослужащих и гражданских лиц армянской стороны не проводилось. Об этом сообщил в беседе с корреспондентом Panorama.am пресс-секретарь Государственной службы по чрезвычайным ситуациям МВД Республики Арцах (НКР) Унан Тадевосян.
По его словам, азербайджанская сторона вновь без какой-либо причины запретила доступ на оккупированные ею у Арцаха территории.
«За это время мы вели переговоры, определяли направления поисковых работ», – отметил он.
Унан Тадевосян сообщил, что поисковые работы возобновились только сегодня. Спасатели проводят поиски в направлении Матагиса. Государственная служба по чрезвычайным ситуациям МВД Республики Арцах сообщит о результатах позднее.
После прекращения огня, с 13 ноября 2020 года по сегодняшний день, на территориях, оказавшихся под контролем Азербайджана, обнаружены и эвакуированы останки 1702 военнослужащих и гражданских лиц.