Դադիվանքի ելքն ու մուտքը մշտապես եղել է վերահսկողության տակ. Արցախի թեմի առաջնորդ
Թշնամու վերահսկողության տակ անցած Արցախի Հանրապետության Շահումյանի շրջանում գտնվող Դադիվանք վանական համալիր ուխտագնացությունը մայիսից դադարեցված է: Լրագրողների հետ զրույցում ասաց  Հայ Առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Տ. Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը:
«Այսօր մեր հոգևորականներն իրենց լիարժեք ծառայությունն են մատուցում ռուս խաղաղապահների ներկայությամբ: Անշուշտ, ամեն մի հոգևորականի համար հաճելի և հոգևոր այն պահն է, երբ աղոթք է անում, թեքվում դեպի արևմուտք խաղաղություն տալու, կցանակա տեսնել ժողովուրդ: Եթե եկեղեցին դատարկ է, իրենք էլ մի տեսակ այն կացության մեջ են, որ ուզում են մեկ օր առաջ տեսնել իրենց հավատացյալ զավականերին: Փորձում ենք ամեն ինչ անել, բայց, անշուշտ, առայժմ ոչինչ չի ստացվում»,- ասաց Վրթանես  Սրբազանը:
Տ. Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանի խոսքով, հոգևորականների  կյանքը վտանգված չէ, որովհետև այնտեղ են ռուս խաղաղապահները:
Պատասխանելով Panorama.am-ի հարցին, որ դեռ հոկտեմբերին Տավուշի թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Բագրատ Եպիսկոպոս Գալստանյանը ասել էր Դադիվանքում ապրող հոգևորականները 6 ամիս է փակված են այնտեղ, 6 ամիս դուրս չեն եկել այնտեղից, փակված են, արգելված է ելքն ու մուտքը, Արցախի թեմի առաջնորդն ասաց. «Դադիվանքի ելքն ու մուտքը մշտապես եղել է վերահսկողության տակ: Եթե մենք ասենք, որ ազատ է ելքն ու մուտքը, ճիշտ չենք ասի: Եթե Դադիվանքը գտնվում է  ադրբեջանական վերահսկողության տակ, կնշանակի՝ մուտքն ու ելքը դժվար է:
Ինչ վերաբերում է Դադիվանքի հոգևորականներին, նրանց հետ առնչվող հարցերին, փորձում ենք անհնարը հնարավոր դարձնել, որպեսզի նրանք կարողանան իրենց կենցաղային, բժշկական և այլ հարցեր, որոնք կապված են Երևանի, Մայր Աթոռ Սուրբ էջմիածնի հետ, կյանքի կոչեն»:

Dadivank monastery entrance and exit always under control, the Primate of the Artsakh Diocese says
Dadivank monastery complex, located in Artsakh's Shahumyan district, which fell under the control of Azerbaijani forces as a result of the 2020 Artak war, has not accepted Armenian pilgrims since May of the ongoing year, the Primate of the Artsakh Diocese His Grace Bishop Vrtanes Abrahamyan told reporters on Monday.
"Our clergymen continue their service at the presence of Russian peacekeepers. During a prayer service, of course, every bishop would like to turn back and see the faithful in front of him. If the church is empty they feel the need to see worshippers as soon as possible. We are working hard to change this reality, however, our efforts have not yielded success yet," Bishop Abrahamyan said.
The Primate of Artsakh Diocese stressed that the lives of Dadivank clergymen are not endangered as Russian peacekeepers are carrying out their service there.
Asked by Panorama.am reporter to comment on earlier reports, suggesting six clergymen are in the church and unable to get out as the exit is blocked, Bishop Vrtanes Abrahamyan said: " The entrance and exit of Dadivank monastery have always been under control. It would be false to claim the opposite and insist the entry is free. If Dadivank is under Azerbaijani control, entering the church or leaving it is problematic," he said.
As to the clergymen blocked inside the church, the Primate said all necessary measures are taken to ensure their basic, medical and other needs related to Yerevan or the Mother See in Holy Echmiadzin.