ՏԻՄ ընտրությունների արդյունքում 36 խոշորացված համայնքից ՔՊ-ն կարող է համայնքապետ ունենալ 15֊ում. Սաղաթելյան
09:00 06/12/2021
ՀՅԴ Հայաստանի ԳՄ ներկայացուցիչ, ԱԺ փոխնախագահ Իշխան Սաղաթելյանը գրում է.
«Դեկտեմբերի 5֊ին կայացած ՏԻՄ ընտրությունների արդյունքնում 36 խոշորացված համայնքից ՔՊ կարող է համայնքապետ ունենալ 15֊ում՝ (Վաղարշապատ, Արտաշատ, Մեծամոր, Արմավիր, Բաղրամյան, Աշտարակ, Մարտունի, Սպիտակ, Ծաղկաձոր, Հրազդան, Աշոցք, Ջերմուկ, Գառնի, Խոյ, Փամբակ)։
Մյուս 21 համայնքում (Մասիս, Ապարան, Գավառ, Վարդենիս, Վանաձոր, Նաիրի, Նոր Հաճն, Աբովյան, Ամասիա, Ախուրյան, Եղեգնաձոր, Վայք, Նոյեմբերյան, Փարաքար, Վեդի, Արարատ, Արաքս, Թումանյան, Սևան, Թալին, Արթիկ) ընդդիմադիր և ոչ իշխանական ուժերը միայնակ կամ կոալիցիաներ կազմելով կարող են ձևավորել տեղական իշխանություն։
Հիշեցնենք՝ Ախուրյան համայնքի երկու ընդդիմադիր ուժերն արդեն հանդես են եկել տեղական իշխանությունը համատեղ ձևավորելու մասին հայտարարությամբ։

Ishkhan Saghatelyan: Civil Contract party wins local elections only in 15 out of 36 communities
Local elections were held in 36 enlarged communities of Armenia's nine regions on Sunday. According to preliminary data, the ruling Civil Contract party won only in 15 out of 36 communities, opposition MP and Deputy National Assembly Speaker Ishkhan Saghatelyan said on Facebook.
Civil Contract won local elections in Vagharshapat, Artashat, Metsamor, Armavir, Baghramyan, Ashtarak, Martuni, Spitak, Tsakhkadzor, Hrazdan, Ashotsk, Jermuk, Garni, Khoy and Pambak.
“In the remaining 21 communities, including Masis, Aparan, Gavar, Vardenis, Vanadzor, Nairi, Nor Hachn, Abovyan, Amasia, Akhuryan, Yeghegnadzor, Vayk, Noyemberyan, Parakar, Vedi, Ararat, Araks, Tumanyan, Shan, Talin and Artik, the opposition can form local self-government bodies independently or in coalition,” the MP wrote on Facebook.
The two opposition forces of the Akhuryan community have already made a statement on jointly forming local self-government bodies.