ՏԻՄ ընտրությունների արդյունքում 36 խոշորացված համայնքից ՔՊ-ն կարող է համայնքապետ ունենալ 15֊ում. Սաղաթելյան
09:00 06/12/2021
ՀՅԴ Հայաստանի ԳՄ ներկայացուցիչ, ԱԺ փոխնախագահ Իշխան Սաղաթելյանը գրում է.
«Դեկտեմբերի 5֊ին կայացած ՏԻՄ ընտրությունների արդյունքնում 36 խոշորացված համայնքից ՔՊ կարող է համայնքապետ ունենալ 15֊ում՝ (Վաղարշապատ, Արտաշատ, Մեծամոր, Արմավիր, Բաղրամյան, Աշտարակ, Մարտունի, Սպիտակ, Ծաղկաձոր, Հրազդան, Աշոցք, Ջերմուկ, Գառնի, Խոյ, Փամբակ)։
Մյուս 21 համայնքում (Մասիս, Ապարան, Գավառ, Վարդենիս, Վանաձոր, Նաիրի, Նոր Հաճն, Աբովյան, Ամասիա, Ախուրյան, Եղեգնաձոր, Վայք, Նոյեմբերյան, Փարաքար, Վեդի, Արարատ, Արաքս, Թումանյան, Սևան, Թալին, Արթիկ) ընդդիմադիր և ոչ իշխանական ուժերը միայնակ կամ կոալիցիաներ կազմելով կարող են ձևավորել տեղական իշխանություն։
Հիշեցնենք՝ Ախուրյան համայնքի երկու ընդդիմադիր ուժերն արդեն հանդես են եկել տեղական իշխանությունը համատեղ ձևավորելու մասին հայտարարությամբ։

Ишхан Сагателян: Партия «Гражданский договор» может назначить руководителей только в 15 из 36 укрупненных общин
12:39 06/12/2021
Представитель Верховного органа АРФ «Дашнакцутюн», вице-спикер Национального Собрания Армении Ишхан Сагателян, коснувшись итогов состоявшихся в республике накануне, 5 декабря, выборов в органы местного самоуправления, на своей странице в Facebook написал:
«По итогам состоявшихся 5 декабря выборов в органы местного самоуправления партия "Гражданский договор" может назначить руководителей общин только в 15 из 36 укрупненных общин: Вагаршапате, Арташате, Мецаморе, Армавире, Баграмяне, Аштараке, Мартуни, Спитаке, Цахкадзоре, Раздане, Ашоцке, Джермуке, Гарни, Хое, Памбаке.
В остальной 21 общине – Масисе, Апаране, Гаваре, Варденисе, Ванадзоре, Наири, Нор Ачне, Авобяне, Амасии, Ахуряне, Ехегнадзоре, Вайке, Ноемберяне, Паракаре, Веди, Арарате, Араксе, Туманяне, Севане, Талине и Артике – оппозиционные и не провластные силы могут сформировать органы местной власти самостоятельно или составив коалицию».
Напомним, 2 оппозиционные силы общины Ахурян уже выступили с заявлением о совместном сформировании муниципальной власти.