Ռրտեղ իշխանությունները ներկայացնում են, թե իբր հաղթել են, իրականում հենց այդտեղ են պարտվել. Արթուր Խաչատրյան
14:18 06/12/2021
«ՏԻՄ ընտրությունների ամենալավ գնահատականը տվել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ ընդունելով, որ ՔՊ-ն ձախողել է այս ընտրություններում»,- ԱԺ-ում հրավիրված ասուլիսում հայտարարեց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը:
Նրա խոսքով՝ Փաշինյանը փորձում է դա արդարացնել արտաքին մարտահրավերներով իրենց զբաղվածությամբ:
Պատգամավորը նկատեց՝ իշխանությունները պնդում են, որ ընտրակաշառք չեն բաժանել, նման խախտումներ տեղի չեն ունեցել, բայց թե՛ նախորդ օրվա, թե՛ նոյեմբերին կայացած ընտրությունների շեմին պետությունը սոցիալական օգնության քսակն է բացել և շեշտեց, որ այն զուտ համընկնում չէ, որևէ բան պատահական չի լինում:
Ըստ ընդդիմադիր պատգամավորի՝ իշխանությունը ՏԻՄ ընտրություններին մոբիլիզացրել էր իր ողջ վարչական ռեսուրսը, բայց պարտվել են, քանի որ 36 համայնքներից ընդամենը 15-ում են կարողացել հավաքել այնքան ձայն, որ կբավարարեր միանձնյա տեղական իշխանություն ձևավորելուն:
Նրա խոսքով՝ ոչ իշխանական ուժերը 8 համայնքում միայնակ, իսկ 13-ում կոալիցիայով կարող են կազմել մեծամասնություն, որը գումարային ստացվում է 21-ում:
«Երեկ իրականությանը չհամապատասխանող տեղեկատվություն գնաց այն մասին, որ Ախուրյանում ՔՊ-ն է հաղթել, դա նշանակում է որևէ բան չհասկանալ այնտեղ տեղի ունեցող պրոցեսներից և որոշ համայնքներում, որտեղ ներկայացնում են, որ հաղթել են, իրականում հենց այդտեղ են պարտվել, որովհետև հույսը դրել են այն մարդկանց վրա, ովքեր տարիներ շարունակ ընտրությունից ընտրություն սպասարկել են օրվա քաղաքական իշխանության շահերը»,- հայտնեց Արթուր Խաչատրյանը:
Ընդդիմադիր պատգամավորի խոսքով՝ իշխանությունները կարծում են, որ իրենք են համայքներում օգտագործել այդ մարդկանց, բայց իրականում իրենք են գործիք դարձել այն պատեհապաշտ մարդկանց ձեռքում, որոնք որևէ սկզբունքայնություն չունեն ու առաջին իսկ հնարավորության դեպքում պատրաստ են լքել խորտակվող նավը:
«Փաստենք, որ Փաշինյանը, ով 2018-ի համեմատ 2021-ին կորցրեց 200 հազարից ավելի ձայն, շարունակում է իր պարտությունների շղթան, պարտվել է ընտրությունները Կապանում, Գորիսում, Մեղրիում, Ախուրյանում ու սա շարունակական գործընթաց է: Ինքը, որ խոսում է, թե մենք ունենք ժողովրդի մանդատ ու այդ քարտ-բլանշով ինչ ուզենք կանենք, խաղաղության դարաշրջան կբացենք, տեսնում ենք, որ այդ մանդատը քիչ-քիչ նվազում է ու որ այսպես շարունակվի, շատ շուտով նրանք կտեսնեն, որ ընդհանրապես որևէ աջակցություն չունեն»,- միտքն ամփոփեց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր:

«Лучшую оценку состоявшимся в Армении 5 декабря выборам в органы местного самоуправления дал Никол Пашинян, признав, что партия "Гражданский договор" провалилась на этих выборах», – заявил сегодня на пресс-конференции депутат парламента от фракции «Армения» Артур Хачатрян.
По его словам, Пашинян пытается оправдать такие результаты их занятостью внешними вызовами.
Депутат отметил: власти утверждают, что они не раздавали предвыборных взяток, таких нарушений не было.
«Но и сейчас, и в ноябре они в преддверии выборов якобы случайно начали раздавать социальную помощь как в общинах, так и в областях, и пытались представить, будто это не связано с выборами. Однако это не случайность и не совпадение», – указал он.
Артур Хачатрян напомнил также, что власти мобилизовали на этих выборах весь административный ресурс, однако, несмотря на это, потерпели поражение.
«Из 36 общин только в 15 они набрали столько голосов, чтобы сформировать местную власть, а оппозиционные силы могут составить большинство в 8 из 21 общины – самостоятельно, а в 13 общинах – путем формирования коалиции», – отметил депутат.
«Вчера была распространена не соответствующая действительности информация о том, что в Ахуряне победу одержала партия "Гражданский договор". Это означает, что они ничего не понимают в происходящих там процессах. Есть общины, в которых они заявляют о своей победе, но именно там они и потерпели поражение, поскольку понадеялись на людей, которые из года в год на выборах обслуживали интересы действующей на тот момент политической власти», – сказал Артур Хачатрян.
По словам оппозиционного депутата, власти полагают, что они использовали этих людей в общинах, но на самом деле они сами стали инструментом в руках этих людей, у которых нет никаких принципов и при первой же возможности готовы покинуть тонущий корабль.
«Нужно констатировать, что Пашинян, потерявший более 200000 голосов в 2021 году, по сравнению с 2018 годом, продолжает свою цепочку поражений, проиграв выборы в Капане, Горисе, Мегри, Ахуряне. И это непрерывный процесс.
Он говорит, мол, у нас есть мандат от народа, благодаря полученному карт-бланшу будем делать все, что захотим, откроем эпоху мира…
Но мы видим, что этот мандат постепенно уменьшается, и если так будет продолжаться, очень скоро они увидят, что у них вообще нет никакой поддержки », – резюмировал депутат НС от фракции «Армения».