Շնորհակալություն Ջորջ Քլունիին Turkish Airlines-ի գովազդում նկարահանումներից հրաժարվելու համար.ANCA
Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը շնորհակալություն է հայտնել հոլիվուդյան դերասան Ջորջ Քլունիին թուրքական ավիաընկերության գովազդում նկարահանվելուց հրաժարվելու համար։
«Շնորհակալություն Ջորջ Քլունիին Turkish Airlines-ի գովազդում 35 մլն դոլար արժողությամբ նկարահանումներից հրաժարվելու համար։  Թուրքական ավիաընկերությունները, որոնց բաժնետոմսերի 49 տոկոսը անմիջականորեն պատկանում է Թուրքիային, Էրդողանի ռեժիմին, ներգրավված են մարդկանց թրաֆիքինգի և ծայրահեղական, ջիհադիստ վարձկանների անդրսահմանային փոխադրման մեջ», - ասվում է ANCA-ում:
Նշենք, որ օրերս Ջորջ Քլունին The Guardian-ին տված հարցազրույցում խոստովանել էր, որ հրաժարվել է 35 միլիոն դոլարի պայմանագրից՝ գովազդում նկարահանվելու համար։ Տեսահոլովակի նկարահանումը պետք է տևեր ընդամենը մեկ օր։
Դերասանի խոսքով՝ առաջարկը քննարկել է կնոջ հետ, ով, լինելով իրավաբան, շատ պատասխանատվությամբ է վերաբերվում մարդու իրավունքների խնդրին։ Ամալ Քլունին դերասանին բացատրել է, որ գովազդը պատվիրած ավիաընկերությունը կապված է «մի երկրի հետ, որը թեև դաշնակից է, բայց երբեմն կասկածելի բաների աղբյուր է»։
«Այդ պատճառով ես մտածեցի, որ եթե դա ինձանից քնի անգամ մի պահ խլի, միևնույն է դա չարժե», – ասել է դերասանը:
Միաժամանակ արտիստը չի հստակեցրել, թե որ երկրի ու ավիաընկերության մասին է խոսքը։
Քլունիի խոտովանությունից հետո լրատվամիջոցները սկսեցին ենթադրել, որ խոսքը, ըստ ամենայնի, թուրքական ավիաուղիների մասին էր։
Հիշեցնենք, որ Ջորջ Քլունին Հայաստան էր ժամանել 2016 թվականի ապրիլի 24-ին ՝ մասնակցելու Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված «Ավրորա» մրցանակի հանձնման արարողությանը ։

ANCA thanks George Clooney for 'turning down $35 million from Turkish Airlines'
The Armenian National Committee of America (ANCA) posted a thank-you message to famous actor George Clooney for reportedly turning down $35,000,000 for one day of work advertising Turkish Airlines.
"Turkish airlines - 49% directly owned by Turkey's toxic Erdogan regime - has been implicated in human trafficking and the cross-border transportation of extremist, jihadist mercenaries," ANCA posted on its Facebook page.
In an interview with The Guardian, George Clooney said he had once turned down $35 million from an airline commercial for a single day’s work. Although the actor didn't specify the airline, it is highly presumed that the company in question was Turkish Airlines, which pays millions of dollars to U.S. celebrities to become spokespeople for its brand.
“I talked to Amal [Clooney’s wife, the international human rights lawyer] about it and we decided it’s not worth it,” explained Clooney, who said their decision came due to the airline being associated with “a country that, although it’s an ally, is questionable at times.”
“So I thought: ‘Well, if it takes a minute’s sleep away from me, it’s not worth it,’” the actor said.
To remind, Amal Clooney was one of the attorney advocating for Armenia in a case regarding the Armenian Genocide that was heard in the European Court of Human Rights in 2016.