Շնորհակալություն Ջորջ Քլունիին Turkish Airlines-ի գովազդում նկարահանումներից հրաժարվելու համար.ANCA
Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը շնորհակալություն է հայտնել հոլիվուդյան դերասան Ջորջ Քլունիին թուրքական ավիաընկերության գովազդում նկարահանվելուց հրաժարվելու համար։
«Շնորհակալություն Ջորջ Քլունիին Turkish Airlines-ի գովազդում 35 մլն դոլար արժողությամբ նկարահանումներից հրաժարվելու համար։  Թուրքական ավիաընկերությունները, որոնց բաժնետոմսերի 49 տոկոսը անմիջականորեն պատկանում է Թուրքիային, Էրդողանի ռեժիմին, ներգրավված են մարդկանց թրաֆիքինգի և ծայրահեղական, ջիհադիստ վարձկանների անդրսահմանային փոխադրման մեջ», - ասվում է ANCA-ում:
Նշենք, որ օրերս Ջորջ Քլունին The Guardian-ին տված հարցազրույցում խոստովանել էր, որ հրաժարվել է 35 միլիոն դոլարի պայմանագրից՝ գովազդում նկարահանվելու համար։ Տեսահոլովակի նկարահանումը պետք է տևեր ընդամենը մեկ օր։
Դերասանի խոսքով՝ առաջարկը քննարկել է կնոջ հետ, ով, լինելով իրավաբան, շատ պատասխանատվությամբ է վերաբերվում մարդու իրավունքների խնդրին։ Ամալ Քլունին դերասանին բացատրել է, որ գովազդը պատվիրած ավիաընկերությունը կապված է «մի երկրի հետ, որը թեև դաշնակից է, բայց երբեմն կասկածելի բաների աղբյուր է»։
«Այդ պատճառով ես մտածեցի, որ եթե դա ինձանից քնի անգամ մի պահ խլի, միևնույն է դա չարժե», – ասել է դերասանը:
Միաժամանակ արտիստը չի հստակեցրել, թե որ երկրի ու ավիաընկերության մասին է խոսքը։
Քլունիի խոտովանությունից հետո լրատվամիջոցները սկսեցին ենթադրել, որ խոսքը, ըստ ամենայնի, թուրքական ավիաուղիների մասին էր։
Հիշեցնենք, որ Ջորջ Քլունին Հայաստան էր ժամանել 2016 թվականի ապրիլի 24-ին ՝ մասնակցելու Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված «Ավրորա» մրցանակի հանձնման արարողությանը ։

Спасибо Джорджу Клуни за отказ от съемок в рекламе Turkish Airlines  – ANCA
Армянский Национальный Комитет Америки (Armenian National Committee of America)  поблагодарил голливудского актера Джорджа Клуни за отказ сняться в рекламе турецкой авиакомпании.
«Спасибо Джорджу Клуни за отказ от дня съемок за $35 млн в рекламе Turkish Airlines. Турецкие авиакомпании, 49% акций которой непосредственно принадлежат Турции, токсичному режиму Эрдогана,  причастны к торговле людьми и трансграничной перевозке экстремистских, джихадистских наемников», – указали в ANCA.
Отметим, на днях Джордж Клуни в интервью журналу The Guardian признался, что как-то отказался от контракта на 35 млн долларов за съемку рекламы. Съемки ролика должны были занять всего один день.
По словам актера, он обсудил предложение с супругой, которая, будучи адвокатом, очень ответственно воспринимает проблему прав человека. Амаль Клуни объяснила актеру, что авиакомпания, заказавшая рекламу, связана со «страной, которая, хотя и является союзником, бывает источником порой сомнительных вещей».
«Поэтому я подумал, что если это отнимет у меня хоть минуту сна, то это того не стоит», – поделился актер.
Артист не уточнил при этом, про какую страну и авиакомпанию идет речь.
После признания Клуни СМИ начали предполагать, что, речь, судя по всему, шла о турецких авиалиниях.
Так, Гэри Леф на портале Viewfromthewing пишет: «Конечно, я могу ошибаться, но Турция может попасть под эту категорию и Turkish Airlines пригласили Кевина Костнера».
Французский журналист, замдиректора журнала Le Figaro Жан-Кристоф Бюиссон в своем микроблоге в Twitter отметил: поскольку Амаль и Джордж Клуни активно участвовали в кампании по признанию Геноцида армян в Османской империи 1915 года, речь идет о Турции и турецкой авиакомпании Turkish Airlines.
Напомним, Джордж Клуни приезжал в Армению 24 апреля 2016 года для участия в церемонии вручения премии Aurora Prize, посвященной памяти жертв Геноцида армян.
Клуни заявил в Ереване, что необходимо оглянуться назад и помнить, что Геноцид армян – это не только часть истории Армении, но и мировой истории.
Супруга актера – британский адвокат Амаль Клуни – в 2015 году представляла интересы правительства Армении в ЕСПЧ в рамках процесса «Перинчек против Швейцарии».