ԱՄՆ-ն և Եվրամիությունը կարող են սահմանափակումներ մտցնել ռուբլու փոխանակման համար
ԱՄՆ-ն և Եվրամիությունը դիտարկում են ռուսական խոշորագույն բանկերի և Ռուսաստանի ուղղակի ներդրումների հիմնադրամի դեմ պատժամիջոցներ կիրառելու հարցը, հայտնում է Bloomberg-ը՝ հղում անելով աղբյուրներին, գրում է «ՌԻԱ ՆՈՎՈՍՏԻ» գործակալությունը։
Սահմանափակումները, ինչպես պնդում են, պատրաստվում են Ուկրաինա Ռուսաստանի «ներխուժման» դեպքում։ Մասնավորապես, հնարավոր է արգելափակել ռուբլու փոխարկումը դոլարի, եվրոյի կամ բրիտանական ֆունտի։
Առավել նշանակալի միջոց են համարում Մոսկվայի անջատումը SWIFT միջազգային վճարային համակարգից, սակայն, Bloomberg-ի աղբյուրների խոսքով, դա հարված կհասցնի հասարակ քաղաքացիներին:
Գործակալության զրուցակիցների կարծիքով՝ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը կարող է պատժամիջոցների թեմային անդրադառնալ դեկտեմբերի 7-ին ՌԴ առաջնորդ Վլադիմիր Պուտինի հետ ծրագրված բանակցությունների ժամանակ։

US and EU may impose restrictions on the exchange of the ruble - Bloomberg
The United States and the European Union are considering sanctions against major Russian banks and the Russian Direct Investment Fund, reports Bloomberg agency with reference to sources. Sanctions are allegedly being prepared in the event of a Russian “invasion” of Ukraine.
In particular, the option of blocking the conversion of rubles into dollars, euros or British pounds for Russia is being considered. The most significant measure is called the disconnection of Russia from the international payment system SWIFT, but, according to Bloomberg’s sources, this “will deal a blow to ordinary citizens.”
According to the agency’s interlocutors, US President Joe Biden may touch upon this issue during talks scheduled for December 7 with Russian leader Vladimir Putin.
Earlier, CNN reported that the United States is working on the issue of introducing new anti-Russian sanctions, which should prevent an “invasion” of Ukraine.