Կառավարությունը հրաժարավում է տվյալներ տրամադրել ԶՊԿ-ի կասկածելի գործարքի վերաբերյալ
«Մենք բավարար ինֆորմացիա չունենք, որպեսզի եզրահանգումներ անենք, բայց պահանջել ենք այդ փաստաթուղթը և մեզ չի տրամադրվել»,- ասուլիսում պատասխանելով Panorama.am-ի հարցին, թե ինչպե՞ս կգնահատեք «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի» գործարքն ու 15 տոկոս բաժնետոմսերը կառավարությանը նվիրելը, արդյո՞ք կոռուպցիոն ռիսկեր չկան այդ գործարքում, ասաց «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի» գործադիր տնօրեն Սոնա Այվազյանը:
Նա հստակեցրեց, որ անհրաժեշտ փաստաթղթերը պահանջել են կառավարությունից և «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատից» և պատշաճ պատասխան չեն ստացել:
«Ամենայն հավանականությամբ, մենք դատական կարգով կբողոքարկենք ինֆորմացիայի չտրադրումը»,- ասաց Սոնա Այվազյանը:
Հիշեցնենք՝ սեպտեմբերի 30-ին հայտնի էր դարձավ, որ «Արդյունաբերական ընկերություն» բաժնետիրական ընկերությունը ձեռք է բերել «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի» բաժնետոմսերի 60 տոկոսը ու ԶՊՄԿ ընդհանուր կապիտալի 15 տոկոսը նվիրել ՀՀ կառավարությանը։
Հիշեցնենք նաև՝ ավելի վաղ «Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ» հակակոռուպցիոն կենտրոնի ծրագրերի ղեկավար Վարուժան Հոկտանյանն ասել էր, որ «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի» 60% բաժնետոմսերի փոխանցումը Ռոման Տրոցենկոյին թափանցիկ ձևով չի իրականացվեց և հետագայում էլ պարզաբանումներ չտրվեցին։
«Անհասկանալի է, թե ինչու «Գեոպրոմայնինգ»-ն այդպես բարի գտնվեց և բաժնետոմսերի 15 տոկոսը պետությանը նվիրատվություն արեց։ Պետությունն էլ դա արդարացրեց նրանով, որ ավելի մեծ կլինի պետության դերակատարումը և՛ շահույթի բաշխման, օգտագործման, և՛ կոմբինատի հետագա զարգացման հարցերում։ Ֆորմալ տեսանկյունից նպատակը վատը չէ, բայց խնդիրն այն է, թե որքանով է դա համապատասխանում իրականությանը:
Սա իշխանության կենտրոնացման ևս մեկ փաստ է, որ չգիտես ինչու հենց վարչապետի աշխատակազմին են տալիս։ Ամեն ինչ կենտրոնանում է վարչապետի աշխատակազմի ձեռքում։ Եթե այսպես շարունակվի, նախարարությունների կարիք էլ չի զգացվի կդառնան վարչապետի աշխատակազմի վարչություններ»,-նշել էր Վարուժան Հոկտանյանը։

Правительство отказывается предоставлять данные о сделке по Зангезурскому медно-молибденовому комбинату
13:57 08/12/2021
«У нас нет достаточной информации для того, чтобы делать заключения, но мы потребовали этот документ и нам его не предоставили», – заявила на пресс-конференции 8 декабря исполнительный директор Антикоррупционного центра Transparency International Сона Айвазян в ответ на вопрос корреспондента Panorama.am, как они оценивают сделку по Зангезурскому медно-молибденовому комбинату и передачу в дар правительству 15% его акций, нет ли в упомянутой сделке коррупционных рисков.
Она уточнила, что необходимые документы они потребовали у правительства и у Зангезурского медно-молибденового комбината, однако подобающего ответа не получили.
«По всей вероятности, мы в судебном порядке обжалуем отказ от предоставления информации», – указала Сона Айвазян.
Напомним, 30 сентября стало известно, что акционерное общество «Промышленная компания» приобрело 60% акций Зангезурского медно-молибденового комбината (ЗММК) и подарило 25% акций, которые составляют 15% общего капитала ЗММК, правительству РА. «Промышленная компания» – 100%-ное дочернее предприятие компании «ГеоПроМайнинг Армения» (член Совета директоров «ГеоПроМайнинг» – Роман Троценко).
Отметим также, что руководитель программ антикоррупционного центра Transparency International Варужан Октанян заявил ранее, что передача 60% акций Зангезурского медно-молибденового комбината Роману Троценко осуществлялась непрозрачным образом, не последовало и дальнейших пояснений.
«Непонятно, почему "ГеопроМайнинг" оказался так добр и подарил государству 15% акций. В свою очередь государство это оправдало тем, что повысится его роль в вопросах распределения, использования прибыли и дальнейшего развития комбината. С формальной точки зрения цель неплохая, но вопрос в том, насколько это соответствует действительности», – Варужан Октанян.
«Это еще один факт концентрации власти, поскольку не понятно, почему передали именно аппарату премьер-министра. Все концентрируется в руках аппарата премьер-министра. Если так дальше будет продолжаться, то необходимость в министерствах отпадет. Они превратятся в управления аппарата премьер-министра», – отметил Варужан Октанян.