Կորոնավիրուսի «Օմիկրոն» շտամը հայտնաբերվել է աշխարհի 57 երկրներում, սակայն «Դելտան» շարունակում է մնալ COVID-19-ի գերիշխող տարբերակը, ասվում է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության՝ համաշխարհային համաճարակաբանական իրավիճակի վերաբերյալ շաբաթական տեղեկագրում: Այս մասին գրում է «ՌԻԱ ՆՈՎՈՍՏԻ» գործակալությունը։
«Այս պահին «Օմիկրոն»-ի դեպքեր են հայտնաբերվել ԱՀԿ-ի տարածաշրջանների 57 երկրներում: Մինչ այժմ հայտնաբերված դեպքերի մեծ մասը կապված են ճանապարհորդության հետ, սակայն դա կարող է փոխվել»,- ասվում է փաստաթղթում։
ԱՀԿ-ն ընդգծում է, որ վերջին երկու ամսում գրանցված COVID-19-ի բոլոր դեպքերի 99,8%-ում դեռ գերակշռում է «Դելտա» տարբերակը։

Omicron reported in 57 countries, hospitalisations set to rise, WHO says
The Omicron variant has been reported in 57 nations and the number of patients needing hospitalisation is likely to rise as it spreads, the World Health Organization said on Wednesday, according to Reuters.
"Even if the severity is equal or potentially even lower than for Delta variant, it is expected that hospitalisations will increase if more people become infected and that there will be a time lag between an increase in the incidence of cases and an increase in the incidence of deaths," it said.
On Nov. 26, the WHO declared the Omicron variant, which was first detected in southern Africa, a variant of concern. It is the fifth SARS-CoV-2 strain to carry such a designation.
The number of reported COVID-19 cases in South Africa doubled in the week to Dec. 5 to more than 62,000 and "very large" increases in incidence have been seen in Eswatini, Zimbabwe, Mozambique, Namibia and Lesotho, it said.