Վրաստանը ներկայացված չի լինի դեկտեմբերի 10-ին Մոսկվայում կայանալիք Հարավային Կովկասի 3+3 հանդիպմանը.
Վրաստանը ներկայացված չի լինի «3 + 3» ձևաչափի հանդիպմանը, որը կկայանա վաղը Մոսկվայում։ Այս մասին «ekhokavkaza.com»-ին հայտնել են Վրաստանի ԱԳՆ-ից։
«Արտաքին գործերի նախարարությունը մեկ անգամ չէ, որ հստակ դիրքորոշում է ֆիքսել տարածաշրջանային համագործակցության «3+3» նախաձեռնության վերաբերյալ, այդ թվում՝ ԱԳ նախարարն այս մասին խոսել է խորհրդարանական վերջին լսումների ժամանակ։ Մենք չենք դիտարկում այս ձևաչափին մասնակցությունը, համապատասխանաբար, Վրաստանը ներկայացված չի լինի այս տարվա դեկտեմբերի 10-ին նախատեսված հանդիպմանը»,- ասել են Վրաստանի ԱԳ նախարարությունից։
«3 + 3» ձևաչափով համագործակցության հարթակի առաջին հանդիպման մասին հայտարարել է Թուրքիայի ԱԳՆ-ն։ Մոսկովյան հանդիպմանը կմասնակցեն Ադրբեջանի, Հայաստանի, Ռուսաստանի, Իրանի և Թուրքիայի փոխարտգործնախարարները։
Նիկոլ Փաշինյանը նաև մեկնաբանել է հանդիպումը։ Նա ասել է, որ հանդիպման ընթացքում կքննարկվեն հետագա անելիքները, «իսկ շարունակությունը կախված կլինի այս քննարկման արդյունքներից»։
«Մենք մի քանի անգամ առիթ ունեցել ենք ասելու, որ մեզ կարող է հետաքրքրել 3+3 ձևաչափը, եթե պարզվի, որ այս հարթակներում չեն քննարկվելու այն հարցերը, որոնցով մենք մասնակցում ենք այլ ձևաչափերով։ Մենք այս հարցը քննարկել ենք մեր գործընկերների, մասնավորապես մեր ռուս գործընկերների հետ, և ազդանշան ենք ստացել, որ նրանք կիսում են այս կարծիքը։ Իսկ առաջիկա օրերին, եթե չեմ սխալվում, դեկտեմբերի 10-ին տեղի կունենա նախնական հանդիպում 3 + 3 կամ 3 + 2 ֆորմատով»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։

Грузия не будет представлена на заседании формата «3+3» по Южному Кавказу в Москве 10 декабря
Грузия не будет представлена на заседании формата «3+3», которое завтра пройдёт в Москве. Об этом «Эху Кавказа» заявили в МИД Грузии.
«Министерство иностранных дел не раз фиксировало четкую позицию относительно инициативы регионального сотрудничества «3+3», в том числе и министр иностранных дел говорил об этом во время последнего парламентского слушания. Мы не рассматриваем участия в данном формате, соответственно, Грузия не будет представлена на встрече, запланированной 10 декабря текущего года», – заявили в грузинском ведомстве.
О проведении первого заседания платформы сотрудничества в формате «3+3» сообщило Министерство иностранных дел Турции. В московской встрече примут участие заместители министров иностранных дел Азербайджана, Армении, России, Ирана и Турции.
Проведение встречи накануне прокомментировал и Никол Пашинян. Он сказал, что на заседании будут обсуждаться дальнейшие действия, «и продолжение будет зависеть от результатов этого обсуждения».
«У нас была возможность несколько раз сказать, что нас может заинтересовать формат «3+3», если окажется, что на этих платформах не будут обсуждаться те вопросы, по которым мы участвуем в других форматах. Мы обсудили этот вопрос с нашими партнерами, в частности с нашими российскими партнерами, и получили сигнал, что они разделяют это мнение. И в ближайшие дни, если не ошибаюсь, 10 декабря состоится предварительное заседание в формате «3+3» или «3+2»», - сказал Никол Пашинян.