Բիլ Գեյթսը հայտարարել է կորոնավիրուսային համաճարակի ավարտի ամսաթիվը
Չնայած կորոնավիրուսի նոր շտամների ի հայտ գալուն և պատվաստումների ոչ բավարար ցուցանիշներին, COVID-19 համաճարակի սուր փուլը կարող է ավարտվել արդեն հաջորդ տարի։ Microsoft-ի հիմնադիր Բիլ Գեյթսն իր անձնական բլոգում կիսվել է այս կարծիքով։ Այս մասին հաղորդում է «ՌԻԱ ՆՈՎՈՍՏԻ» գործակալությունը։
Գործարարը խոստովանել է, որ իր համար անակնկալ էր «դելտայի» նման վարակիչ տարբերակի հայտնվելը, ինչպես նաև իր խոսքերով նա չէր սպասում, մարդկանց այդքան երկար պետք է համոզեն պատվաստվելու և դիմակներ կրելու համար։
«Սակայն, հուսով եմ, որ վերջը հեռու չէ: Այլ կանխատեսում անելը հիմարություն կլինի, բայց կարծում եմ, որ համաճարակի սուր փուլը կավարտվի 2022 թվականին»,- ասել է նա։
Թեև «Օմիկրոնի» շտամը մտահոգիչ է, սակայն համաշխարհային հանրությունն այժմ ավելի լավ պատրաստված է վիրուսի դեմ պայքարելու համար, քան նախորդ փուլերում, ասել է Գեյթսը:

Bill Gates says 'acute phase' of coronavirus pandemic will end in 2022
Bill Gates said Wednesday he thinks the “acute phase” of the coronavirus pandemic will come to a close in 2022, The Business Insider reported.
"I am hopeful, though, that the end is finally in sight," the Microsoft co-founder and American business magnate wrote in his blog, GatesNotes.
Gates said the omicron variant is "concerning" but health researchers are urgently working to learn more about it, and the world will have more information, such as the effectiveness of vaccines and previous infections.
"It’s troubling any time a new variant of concern emerges, but I’m still hopeful that, at some point next year, COVID-19 will become an endemic disease in most places," he wrote. "Although it is currently about 10 times more lethal than flu, vaccines and antivirals could cut that number by half or more."