«Հրապարակ» թերթը գրում է. «ԱԺ նախագահի որոշմամբ՝ դեկտեմբերի 15-ին արտահերթ նիստ կգումարվի։ Նման պահանջով խորհրդարանի խոսնակին են դիմել ընդդիմադիր երկու խմբակցությունները՝ համապատասխան թվով ստորագրություններով։
Արտահերթի օրակարգում մեկ հարց է՝ «Հայաստան» դաշինքի հեղինակած «Սահմանագծման և սահմանազատման հիմնախնդիրների մասին» նախագիծը, որով կառավարությունից պահանջում են զերծ մնալ որևէ բանակցությունից, որը կխախտի Սահմանադրությունը, սահմանագծման ու սահմանազատման հարցում չկատարել այնպիսի գործողություններ, որոնք կարող են չեղարկել Արցախի ժողովրդի՝ իր պատմական տարածքում ինքնորոշման իրավունքի երաշխավորված իրացումը և այլն։
Նշենք, որ հերթական նիստերի մեկնարկին դաշինքը որպես հայտարարության տեքստ էր սա ներկայացրել, սակայն խորհրդարանը մերժեց 28 կողմ, 0 դեմ և 1 ձեռնպահ ձայնով: ՔՊ խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանն արձագանքեց՝ հայտարարության տեքստը ներքաղաքական բովանդակություն ու նպատակ ունի: «Մեզ համար անհասկանալի է, որ անվտանգային հարցերի վերաբերյալ խորհրդարանի հայտարարության տեքստում փորձել եք ներդնել միակողմանի ձևակերպումներ, որ հենց գրելիս ձեզ համար հասկանալի է եղել, որ այն չի ընդունվելու»։
Արտահերթ նիստ չհրավիրել չեն կարող, բայց ենթադրվում է, որ հին սցենարով ՔՊ-ականները չեն ներկայանա, և նիստը քվորումի բացակայության պատճառով չի կայանա»։

Газета «Грапарак» пишет, что 15 декабря Национальное Собрание созовет внеочередное заседание согласно решению спикера парламента. С такой просьбой обратились к спикеру парламента две оппозиционные фракции, представив соответствующее количество подписей.
В повестке внеочередного заседания один вопрос – инициированный фракцией «Армения» проект «О проблемах делимитации и демаркации», в котором от правительства требуют воздержаться каких-либо переговоров, которые нарушают Конституцию, не предпринимать в вопросе делимитации и демаркации действий, которые могут нарушить право народа Арцаха на самоопределение.
Отметим, что текст заявления был представлен блоком «Армения» на очередном заявлении, однако парламент отклонил 28 голосами «за», 0 «против», 1 «воздержался». Руководитель фракции «Гражданский договор» Айк Конджоян заявил, что документ содержит заявления с внутриполитическим содержанием, односторонние формулировки, которые для них неприемлемы.
Не созвать внеочередное заседание не могут, но предполагается, что по старому сценарию депутаты фракции «Гражданский договор» не явятся и заседание не состоится из-за отсутствия кворума.