Թաթոյանը ԵԽ գլխավոր քարտուղարին ներկայացրել է ադրբեջանական զինված ծառայողներին հեռացնելու հրատապությունը
Դեկտեմբերի 9-ին Ստրասբուրգում ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը հանդիպել է ԵԽ գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչի հետ:
«Հանդիպման ընթացքում օրինակներով ցույց եմ տվել, որ պատերազմից անմիջապես հետո ադրբեջանական զինված ծառայողները կատարում են Հայաստանի բնակչության իրավունքները կոպիտ խախտող արարքներ՝ սկսած այն պահից, երբ հայտնվել են Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզերի գյուղերի հարևանությամբ և Սյունիքի համայնքների միջև ճանապարհներին. կրակոցներ, հրհդեհում են արոտավայրեր և այլն:
Հատուկ անդրադարձել եմ Սյունիքում ճանապարհների արգելափակմանը, նշել, որ ալընտրանքային ճանապարհը լուծում չէ, քանի որ ապահովված չէ մարդկանց անվտանգությունը. ադրբեջանական զինված ծառայողների նշանառության ներքո են ճանապարհը, քաղաքացիական բնակիչները, նրանց տները:
Շեշտել եմ, որ խախտումների վերացման իրական լուծումը բոլորովին այլ է. դա ադրբեջանական զինված ծառայողների հեռացումն է մեր գյուղերի հարևանությունից ու ճանապարհներից:
Պետք է լինի ապառազմականացված [անվտանգության] գոտի, որի ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի առաջարկի հիման վրա արդեն իսկ տեղ է գտել ԵԽԽՎ 2021թ.սեպտեմբերի 27-ի բանաձևում:
Բացատրել եմ, որ դա չի նշանակում, թե այդ կերպ միանգամից որոշում ենք՝ ի՞նչ կամ ու՞մ տարածքն է: Դա կորոշվի հետագայում՝ առնվազն զուգահեռ սկսված դելիմիատացիայի ու դեմարկացիայի արդյունքում, բայց պետք է ամեն ինչ անել մարդկանց նորմալ կյանքը, անվտանգությունը վերականգնելու համար:
Հանդիպման ընթացքում առանձին նշել եմ, որ խնդիր է, որ միջազգային կառույցները չեն այցելում Արցախ (Լեռնային Ղարաբաղ). ստացվում է՝ Եվրոպայի խորհրդի տարածքում կա վայր, որ հասանելի չէ ընդհանրապես, ինչը հակասում է հենց ԵԽ խորհրդարանական վեհաժողովի բանաձևերին:
Մանրամասն անդրադարձել եմ հայ գերիների ազատ արձակմանը, Հայրենիք նրանց վերադարձի հրատապությանը, որոնք ապօրինաբար են պահվում Ադրբեջանում:
ԵԽ գլխավոր քարտուղարին շնորհակալություն եմ հայտնել պատերազմի սկզբում ու դրանից հետո զինված հարձակումները դադարեցնելու հայտարարությունների և կոչերի, իր անձնական ջանքերի համար:
Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչը բարձր է գնահատել ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատանքը բարդ ու ճգնաժամային իրավիճակում:
Գլխավոր քարտուղարը հատուկ ընդգծել է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի կարևոր դերը երկրում մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցում: Կարևորել է Պաշտպանի կողմից Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտե Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի վճիռների կատարման դիրքորոշումներ ուղարկելու պրակտիկան: Ինքս կարևորել եմ այս պրակտիկան ու նաև նշել, որ դա անում ենք նաև ՀԿ-ների հետ համատեղ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև Զինված ուժերում մարդու իրավունքների, կանանց իրավունքների պաշտպանությանը, խոշտանգումների կանխարգելմանը վերաբերող և մի շարք այլ հարցեր:
Հանդիպման ավարտին ԵԽ գլխավոր քարտուղարին եմ փոխանցել նշված թեմաներին վերաբերող արտահերթ զեկույցներս»,- գրել է Ա.Թաթոյանը:

Арман Татоян представил генсеку Совета Европы срочность отвода азербайджанских ВС с прилегающих к армянским селам территорий
12:17 10/12/2021
Защитник прав человека (омбудсмен) Армении Арман Татоян 9 декабря в Страсбурге встретился с Генеральным секретарем Совета Европы Марией Пейчинович Бурич, сообщает офис омбудсмена РА.
«В ходе встречи я на примерах показал, что сразу после войны вооруженные силы Азербайджана совершают грубо нарушающие права населения Армении деяния, начиная с момента их появления по соседству с селами Сюникской, Гегаркуникской областей и на дорогах  между общинами Сюника: производят выстрелы, поджигают пастбища и так далее.
Особо остановился на блокировке дорог в Сюнике, отметив, что альтернативная дорога не является выходом, поскольку не обеспечивается безопасность людей: дорога, мирные жители и их дома просматриваются азербайджанскими вооруженными силами.
Подчеркнул, что реальное решение по устранению нарушений – совершенно иное. Это вывод азербайджанских вооруженных сил из окрестностей наших сел и дорог.
Должна быть  создана демилитаризованная зона безопасности, которая уже включена в резолюцию ПАСЕ от 27 сентября 2021 года на основании предложения Защитника прав человека Армении.
Объяснил, что это не значит, что мы таким образом сразу решаем, что это за территория и чья. Это будет решено позже, хотя бы в результате параллельно начатой делимитации и демаркации, но необходимо сделать все для восстановления нормальной жизни и безопасности людей.
В ходе встречи отдельно указал, что это проблема, что международные структуры не посещают Арцах (Нагорный Карабах): получается, что на территории Совета Европы есть место, которое вообще недоступно, что противоречит резолюциям самой Парламентской ассамблеи Совета Европы.
Я подробно рассказал о процессе освобождения незаконно удерживаемых в Азербайджане армянских пленных, необходимости их срочного возвращения на Родину.
Поблагодарил Генерального секретаря Совета Европы за заявления, призывы положить конец вооруженным нападениям в начале и после войны, за ее личные усилия.
Мария Пейчинович Бурич высоко оценила работу Защитника прав человека Армении в сложной и кризисной ситуации.
Генеральный секретарь Совета Европы Мария Пейчинович Бурич подчеркнула особо важную роль Защитника прав человека  в защите прав человека в стране. Была отмечена важность практики представления омбудсменом позиций по выполнению решений ЕСПЧ Комитету министров СЕ. Сам отметил важность этой практики и отметил также, что делаем это также совместно с общественными организациями.
В ходе встречи также был обсужден ряд других вопросов, касающихся защиты прав человека в Вооруженных силах, защиты прав женщин и предотвращения пыток, ряд других вопросов.
В конце встречи передал Генеральному секретарю Совета Европы свои внеочередные доклады по указанным темам»,  – сообщил Арман Татоян.