Բրիտանական դատարանը թույլ է տվել Ջուլիան Ասանժին արտահանձնել ԱՄՆ
Անգլիայի և Ուելսի վերաքննիչ դատարանը բավարարել է ԱՄՆ արդարադատության նախարարության բողոքը՝ WikiLeaks-ի հիմնադիր Ջուլիան Ասանժին ԱՄՆ արտահանձնելու վերաբերյալ՝ համոզիչ համարելով Վաշինգտոնի անվտանգության երաշխիքները։ Այս մասին ասված է հրապարակված դատարանի որոշման մեջ, գրում է «ՏԱՍՍ» գործակալությունը։
Այժմ գործը վերադարձվելու է առաջին ատյանի դատարան՝ Վեսթմինսթերյան մագիստրատական դատարան, որն ավելի վաղ վճռել էր՝ 50-ամյա ավստրալացին չի կարող հանձնվել ԱՄՆ-ին վերջինիս ինքնասպանության վտանգի պատճառով: Փաստաթղթում նշվում է նաև, որ WikiLeaks-ի հիմնադիրը պետք է կալանքի տակ մնա:
Վերաքննիչ դատարանը մերժել է Ասանժի ներկայացուցիչների ցանկացած առարկություն՝ կապված ԱՄՆ դատախազության պնդումների հետ և դրանք բավարար է համարել՝ հանելու մտահոգությունը Ասանժի ինքնասպանության սպառնալիքի մասին:
Ջուլիան Ասանժը հայտնի է դարձել Աֆղանստանում և Իրաքում ԱՄՆ-ի ռազմական գործողությունների մասին տեղեկությունների հրապարակումից հետո: Լրագրողը տեղեկություններ էր հրապարակել ռազմական գործողությունների ժամանակ խաղաղ բնակիչների սպանության, ինչպես նաև Կուբայի Գուանտանամո ամերիկյան բանտում տիրող պայմանների մասին:

UK court allows Assange's extradition to US for spying case
A British appellate court opened the door Friday for Julian Assange to be extradited to the United States by overturning a lower court's decision that the WikiLeaks founder's mental health was too fragile to withstand the American criminal justice system.
According to ABC news report, the High Court in London ruled that U.S. assurances were enough to guarantee Assange would be treated humanely and directed a lower court judge to send the extradition request to Britain's interior minister for review. Home Secretary Priti Patel, who oversees law enforcement in the U.K., will make the final decision on whether to extradite Assange.
“There is no reason why this court should not accept the assurances as meaning what they say,'' the High Court ruling stated. “There is no basis for assuming that the USA has not given the assurances in good faith.”
Assange’s fiancé, Stella Moris, called the decision a “grave miscarriage of justice” and said Assange's lawyers would seek to appeal to the U.K. Supreme Court.