«Հրապարակ». Ինչով է պայմանավորված Մուրադովի վերջին այցը Հայաստան
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Նախօրեին Երևան ժամանած դեմարկացիայի և դելիմիտացիայի հանձնաժողովի ՌԴ ներկայացուցիչների թվում, մեր տեղեկություններով, եղել են ՌԴ պաշտպանության երկու փոխնախարարներ։ Նրանց «Էրեբունի» ռազմական օդանավակայանում դիմավորել է Արցախում ռուս խաղաղապահների նախկին հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Ռուստամ Մուրադովը, որն էլ ղեկավարելու է այս հանձնաժողովի՝ ռուսական մասի աշխատանքները։ Երևան ժամանելուն պես նրանք ուղևորվել են Ստեփանակերտ, հանդիպել խաղաղապահ զորքերի ու նրանց հրամանատարության հետ։
Ի դեպ, մեր աղբյուրների փոխանցմամբ, ռուսական կողմն անհանգստացած է Արցախում խաղաղ բնակչության նկատմամբ ադրբեջանական բռնությունների փաստով, քանի որ հասկանում է, որ դա կհանգեցնի հակառուսական մեծ ալիքի։ Սրանով է պայմանավորված Մուրադովի՝ Հայաստանում երկարատև վերջին այցը։ Միայն նրա ներկայությունն է որոշակիորեն զսպում ադրբեջանական կողմին։
Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարության որևէ ներկայացուցչի հետ հանդիպում, մեր տեղեկություններով, չի եղել։ Երեկ Ռուսաստանից ժամանած պատվիրակությունն ուղևորվել է Գյումրի՝ ռուսական 102-րդ ռազմաբազա, իսկ այսօր, ըստ ամենայնի, կմեկնեն Հայաստանից»։

«Грапарак»: Чем обусловлен последний визит Мурадова в Армению
Газета «Гапарак» пишет со ссылкой на свои источники, что среди прибывших позавчера в Армению российских представителей комиссии по делимитации и демаркации были два заместителя министра обороны РФ. Их в военном аэропорту «Эребуни» встретил бывший командующий российского миротворческого контингента в Арцахе, генерал-лейтенант Рустам Мурадов, который возглавит работу комиссии с российской стороны. Сразу по прибытии в Ереван они направились в Степанакерт, где встретились с российскими миротворцами и их командованием.
«Кстати, как передают наши источники, российская сторона обеспокоена случаями насилия с азербайджанской стороны в отношении мирных жителей Арцаха, поскольку понимает, что это приведет к волне русофобии. Этим обусловлен последний длительный визит Мурадова в Армению. Только его присутствие как-то сдерживает азербайджанскую сторону.
По нашим сведениям какой-либо встречи с военно-политическим руководством Арцаха не было. Прибывшая накануне из России делегация посетила Гюмри – 102-ю российскую военную базу, а сегодня, по всей видимости, покинет Армению», - пишет газета.