Ադրբեջանը չի արձագանքել զորքերի հայելային հետքաշման մասին ՀՀ առաջարկին. ԱԳՆ
«Հայաստան-Ադրբեջան սահմանագոտու ողջ երկայնքով Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից ձեռնարկվող զինված սադրանքները կրում են ամենօրյա բնույթ: Դեկտեմբերի 10-ին նման մի սադրանքի հետևանքով զոհվել է Հայաստանի Զինված ուժերի զինծառայող Վահե Վաղարշակի Մանասերյանը, ևս ութ զինծառայողներ վիրավորվել են:
Խորին ցավակցություն հայտնելով զոհված զինծառայողի ընտանիքին և շուտափույթ ապաքինում մաղթելով վիրավորված զինծառայողներին` Հայաստանի Հանրապետության Արտաքին գործերի նախարարությունը դատապարտում է Ադրբեջանի սադրիչ գործողությունները և արձանագրում, որ դրանք կրում են պլանավորված բնույթ և տարածաշրջանում իրադրությունը շարունակաբար սրելու նպատակ ունեն:
Այս արձանագրումը հենվում է այն փաստի վրա, որ Ադրբեջանը շարունակաբար զարգացնում է այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքի» անհեթեթ հռետորաբանությունը, ինչը հակասում է 2020թ. նոյեմբերի 9-ի, 2021 թվականի հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հայտարարություններին, նոյեմբերի 26-ին Սոչիում ձեռքբերված պայմանավորվածություններին և Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ հավակնության անթաքույց դրսևորում է:
Ադրբեջանի զինված ուժերի ստորաբաժանումները ս.թ. մայիսից ապօրինի կերպով ներխուժել են Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածք և օկուպացրել ավելի քան 40 քառակուսի կիլոմետր տարածք: Այսօրվա միջադեպը տեղի է ունեցել օկուպացված այդպիսի հատվածներից մեկում:
Մինչ օրս Ադրբեջանը չի արձագանքել զորքերի հայելային հետքաշման մասին Հայաստանի Հանրապետության առաջարկին, որը նոյեմբերի 26-ին ադրբեջանական կողմին է փոխանցվել նաև գրավոր:
Հայաստանի Հանրապետությունը անվտանգային ոլորտում իր հիմնական գործընկեր Ռուսաստանի Դաշնության, Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության, ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի, ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահող երկրների և ողջ միջազգային հանրության ուշադրությունը հրավիրում է վերը շարադրված փաստերի, ինչպես նաև այն հանգամանքի վրա, որ պաշտոնական Բաքուն շարունակում է ռազմաշունչ հայտարարություններով ուժի կիրառման հստակ սպառնալիքներ հնչեցնել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության նկատմամբ՝ խախտելով միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքները, այդ թվում ՄԱԿ-ի կանոնադրությունը, և վտանգելով տարածաշրջանային և գլոբալ անվտանգությունը:
Հայաստանի Հանրապետությունը Ադրբեջանական Հանրապետությանը կոչ է անում զերծ մնալ սադրիչ հռետորաբանությունից և գործողություններից, չխոչընդոտել տարածաշրջանում խաղաղություն և կայունություն հաստատելու ջանքերին:
Հայաստանի Հանրապետության Արտաքին գործերի նախարարությունը կարծում է, որ իրավիճակի հետագա սրացումից խուսափելու միջոցներից մեկը կարող է լինել հայ-ադրբեջանական սահմանագծից զորքերի հայելային հետքաշումը և սահմանագծի երկայնքով միջազգային մոնիտորինգի մեխանիզմի գործարկումը»:

МИД Армении: Баку не ответил на предложение Еревана о зеркальном отводе войск
Министерство иностранных дел Республики Армения выступило с заявлением относительно  действий Азербайджана, в котором говорится:
«Вооруженные провокации со стороны вооруженных сил Азербайджана вдоль всей армяно-азербайджанской границы носят ежедневный характер. 10 декабря вследствие аналогичной провокации был убит военнослужащий Вооруженных сил Армении Ваге Вагаршакович Манасерян, еще восемь военнослужащих получили ранения.
Выражая глубокие соболезнования семье погибшего военнослужащего и желая скорейшего выздоровления раненым военнослужащим, МИД Республики Армения осуждает провокационные действия Азербайджана и констатирует, что они носят спланированный характер и направлены на дальнейшее обострение ситуации в регионе.
Эта констатация основана на том факте, что Азербайджан постоянно развивает абсурдную риторику так называемого "Зангезурского коридора", что противоречит трехсторонним заявлениям от 9 ноября 2020 года, 11 января и 26 ноября 2021 года, а также достигнутых в Сочи 26 ноября договоренностям, и являются открытым выражением претензий в отношении суверенной территории Республики Армения.
Подразделения вооруженных сил Азербайджана незаконно вторглись на суверенную территорию Республики Армения с мая 2021 года и оккупировали территорию более 40 квадратных километров. Сегодняшний инцидент произошел в одном из этих оккупированных участков.
На сегодняшний день Азербайджан пока не ответил на предложение Армении о зеркальном отводе войск, которое 26 ноября было передано азербайджанской стороне также в письменной форме.
Республика Армения обращает внимание своего главного партнера в области безопасности - Российской Федерации, Организации Договора о коллективной безопасности, Совета Безопасности ООН, сопредседателей Минской группы ОБСЕ и всего международного сообщества на вышеуказанные факты, а также на то, что официальный Баку продолжает озвучивать милитаристские угрозы о применении силы против суверенитета и территориальной целостности Республики Армения, нарушая основные принципы международного права, в том числе Устав ООН, а таке создавая угрозу региональной и глобальной безопасности.
Республика Армения призывает Азербайджанскую Республику воздерживаться от провокационной риторики и действий, не препятствовать усилиям по установлению мира и стабильности в регионе.
Министерство иностранных дел Республики Армения считает, что одним из способов избежать дальнейшего обострения ситуации может стать зеркальный отвод войск с армяно-азербайджанской границы и запуск международного механизма мониторинга вдоль границы».