Արմեն Գևորգյան. Ե՞րբ է վերանում պետությունը
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանը Թելեգրամի իր ալիքում հրապարակել է գրառում, որը ներկայացնում ենք ամբողջությամբ.
«Ցանկացած ժամանակակից քաղաքակիրթ պետություն գոյություն ունի իր քաղաքացիների կյանքը և նրանց միջև հարաբերությունները որոշակի օրենքներով կազմակերպելու համար։ Ցանկացած պետության համար ամենաբարձր արժեքը քաղաքացին է, ու եթե չկա նման ըմբռնում, ուրեմն չկա քաղաքակիրթ պետություն։ Պետությունը, որը հրաժարվում է պաշտպանել իր քաղաքացուն, թերի է։ Պետությունը, որը հրաժարվում է իր քաղաքացուց, ըստ էության մեռած է։
Պետությունը սկսում է վերանալ նաև, երբ իր քաղաքացիների կրթվածության (գրագիտության հետ չշփոթել) մակարդակը տագնապալի ցածր է։ Բայց այդ դեպքում ակտիվանում են ազգային ինքնապահպանման մեխանիզմները՝ վերնախավերի ու ազգի ավելի կիրթ հատվածի մոբիլիզացիայի ձևով։ Եթե այդ մեխանիզմը միացված չէ, ապա պետությունը վերածվում է կա՛մ կիսաֆեոդալական պետական կազմավորման, կա՛մ այլ պետության կցորդի ու աստիճանաբար կորցնում է իր գոյության իմաստը։
Մենք ականատեսն ենք ապապետական հասարակական էվոլյուցիայի հայկական մոդելի. գործարկվում է քաղաքացու՝ պահանջարկված լինելու և կարևորության զգացողության վերականգնման զանգվածային մեխանիզմը: Դա հանգեցնում է համընդհանուր, բայց «արդար» անպատասխանատվության ձևավորմանը: Միաժամանակ անջատվում է համարժեքության և օգտակարության մեխանիզմը նրանց մոտ, ովքեր բնականորեն պետք է պատասխանատվություն զգան ազգի և հայրենիքի ճակատագրի համար: Արդյունքում հայտնվում է պետություն, որը կարող է հրաժարվել այն քաղաքացուց, որին վերջերս արժևորել էր և դարձրել «նոր երկրի» փայատեր: Հետո սկսվում է իրադարձությունների այնպիսի զարգացում, որը տեղավորվում է 18-րդ դարի հայտնի բանաձևի մեջ՝ «հեղափոխությունը խժռում է իր զավակներին»։

Армен Геворкян: Когда исчезает государство?
Депутат Национального Собрания от фракции альянса «Армения», бывший вице-премьер РА Армен Геворкян в своем телеграмм-канале написал:
«Любое современное цивилизованное государство существует для того, чтобы по определенным законам организовать жизнь своих граждан и взаимоотношения между ними. Высшая ценность для любого государства – это гражданин. Нет этого понимания, нет цивилизованного государства. Государство, которое отказывается от защиты своего гражданина – дефектное. Государство, которое отказывается от своего гражданина, по сути - мертвое.
Государство начинает умирать также тогда, когда уровень образованности (не путать с грамотностью) его граждан находится на угрожающе низком уровне. Но тогда включаются механизмы национального самосохранения на уровне мобилизации элит и более образованной части нации.  Если не включается и этот механизм, то государство превращается или в полуфеодальное государственное образование, или придаток другого государства и по стуи теряет смысл своего существования.
Мы являемся современниками армянской модели антигосударственной общественной эволюции. Включается механизм массового восстановления чувства востребованности и важности. Это приводит к ситуации всеобщей, но “справедливой” безответственности. Одновременно отключается механизм адекватности и полезности у тех, кто по идее должен чувствовать ответственность за судьбу нации и Родины. В итоге формируется государство, способное отказаться от собственных граждан, которым буквально накануе “вернули” чувство собственного достоинства и объявили хозяевами “новой страны”. Потом начинается такое развитие событий, которое укладывается в известную формулу 18 века: “революция пожирает своих детей”.