Պոմպիդու կենտրոնի Ժամանակակից արվեստի պետական թանգարանում կցուցադրվեն Փարաջանովի ֆիլմերը
Դեկտեմբերի 15-ին Պոմպիդու կենտրոնի Ժամանակակից արվեստի պետական թանգարանի` Musée National d’Art Moderne ցուցադրությունների սրահում տեղի կունենա Ս․ Փարաջանովի «Տրիպտիխ»-ի` «Կիևյան որմնանկարներ» (1966թ.), «Հակոբ Հովնաթանյան» (1967թ.) և «Արաբանախշեր Փիրոսմանիի թեմաներով» (1985թ.) ցուցադրությունը։ Ցուցադրությունը կազմակերպվում է այս երեք ֆիլմերի Պոմպիդու կենտրոնին հանձնման արարողության առիթով։ Այս մասին հայտնում են Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնից։
Ֆիլմերը վերականգնվել են «Հայկական կինոյի դասականներ» նախագծի շրջանակներում Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի և «Համո Բեկ-Նազարով» նախագծի կողմից: Վերականգնումը հովանավորել են Ֆիքսաֆիլմ և Կինոկլասսիկա կազմակերպությունները: Վերականգնված ֆիլմերի նոր` 35մմ ժապավենային պատճենների տպագրությունը հովանավորել է Հայկական Բարեգործական Ընդհանուր Միությունը /ՀԲԸՄ/` Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի, Պոմպիդու կենտրոնի, Նյու Յորքի ժամանակակից արվեստի թանգարանի (MoMA), Դովժենկո կենտրոնի և Վրաստանի կինոստուդիայի մշտական արխիվային հավաքածուների համար:
Ցուցադրությունը կուղեկցվի Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի գործընկեր` «Հայ կինոյի դասականներ» ծրագրի կուրատոր և ֆիլմերի վերականգնման փորձագետ` բրիտանացի Դանիել Բըրդի պրեզենտացիայով։

В Государственном музее современного искусства Центра Помпиду состоится презентация триптиха Сергея Параджанова
11:43 13/12/2021
15 декабря в выставочном зале Государственного музея современного искусства Центра Помпиду состоится презентация триптиха Сергея Параджанова: «Киевские фрески» (1966г.), «Акоп Овнатанян» (1967г.) и «Арабески на темы Пиросмани» (1985г.). Об этом сообщают из Национального киноцентра Армении.
Показ приурочен к вручению этих трех фильмов Центру Помпиду.
Фильмы были восстановлены Национальным киноцентром Армении и проектом «Амо Бек-Назаров» в рамках проекта «Классики армянского кино». Реставрацию спонсировали организации Фиксафильм и Киноклассика.
Печатание новой пленочной версии восстановленных фильмов на 35-миллиметровой кинопленке было спонсировано Всеармянским Благотворительным Союзом для передачи на постоянное хранение в архивы Национального киноцентра Армении, Нью-Йоркского Музея современного искусства (MoMA), центра Довженко и Национального центра Грузинской кинематографии.
Показ будет сопровождаться презентацией куратора программы «Классики армянского кино», британского эксперта по восстановлению фильмов Дэниела Бёрда, который является партнёром Национального киноцентра Армении.