Հերթական փակ, գաղտնի բնույթի գործընթացը քողազրկվեց. Տիգրան Աբրահամյան
«Թուրքիայի ԱԳ նախարարը հայտարարել է, որ Անկարան և Երևանը պայմանավորվել են հարաբերությունների կարգավորման համար հատուկ բանագնացներ նշանակել։
Ստացվում է, որ Թուրքիայի՝ միջանցքի հարցը որպես նախապայման առաջադրելու պայմաններում, Հայաստանը գործընթաց է սկսել։
ՀՀ-ից դեռևս պաշտոնական պարզաբանումներ այս հարցի շուրջ չի տրվել, սակայն հաշվի առնելով հանգամանքը, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների վերաբերյալ մանրամասներ մշտապես թուրքական կողմից է ստացվում, ապա բանագնացների նշանակման և կուլիսային պայմանավորվածությունների թեման լրիվ հավանական է թվում։
Հիշեցնեմ, որ ամիսներ առաջ Էրդողանը տեղեկացրել էր, որ Վրաստանի վարչապետի միջոցով Փաշինյանը դրական ազդակներ է փոխանցել:
Ի դեպ, մի քանի շաբաթ առաջ ՀՀ ԱԳ նախարարը խոստովանել էր, որ իշխանության դրական քարոզչության շրջանակներում ներկայացվող հայ-թուրքական գործընթացում, Թուրքիան միջանցքի հարցը որպես նախապայման է ներկայացնում։
Հերթական փակ, գաղտնի բնույթի գործընթացը քողազրկվեց, որի ավերիչ հետևանքները ամբողջությամբ դեռևս դժվար է գնահատել»։

«Министр иностранных дел Турции заявил, что Анкара и Ереван договорились назначить спецпредставителей для нормализации отношений.
Получается, что Армения начала процесс, когда Турция в качестве предварительного условия выдвигает вопрос о предоставлении коридора.
В РА пока официальных разъяснений на сей счет не представлено, однако с учетом того обстоятельства, что связанные с армяно-турецкими отношениями подробности практически всегда поступают с турецкой стороны, то тема закулисных договоренностей и назначения спецпредставителей кажется вполне вероятной.
Напомню, что несколько месяцев назад президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган сообщил, что Никол Пашинян через премьера Грузии передавал ему позитивные сигналы.
Кстати, несколько недель назад министр иностранных дел Армении признал, что в армяно-турецком процессе, представленном в рамках позитивной пропаганды властей, Турция в качестве предварительного условия выдвигает вопрос коридора.
Разоблачен очередной закрытый и секретный процесс, разрушительные последствия которого пока трудно полностью оценить».