«Հրապարակ». Լիպարիտյանն առաջարկել է՝ Զիջենք, լուծում գտնենք
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Էդուարդ Աղաջանյանի նախաձեռնությամբ, երեկ իշխող խմբակցությունը փակ հանդիպում է ունեցել Լևոն Տեր-Պետրոսյանի խորհրդական Ժիրայր Լիպարիտյանի հետ։ Գաղափարը Նիկոլ Փաշինյանինն է եղել, որը Լիպարիտյանին «գործուղել» է ԱԺ` իր «Սպիտակ թուղթ» գրքի թեզերը պրոպագանդելու՝ թուրքերի հետ բարիդրացիության, առանց նախապայմանների, այն է՝ ցեղասպանության պահանջատիրությունից հրաժարվելով հարաբերություններ հաստատելու, առանց Արցախի կարգավիճակի ճշգրտման` խաղաղության պայմանագիր ստորագրելու մասին։
Սահմանազատումից առաջ Փաշինյանին պետք է նախ իր թիմին նախապատրաստել, քանի որ այդ փաստաթուղթը պետք է վավերացնի ԱԺ-ն։ Նա մտահոգ է՝ ՔՊ-ականների մեջ էլ հայրենասեր մարդիկ կլինեն և կխոչընդոտեն իր ծրագրերին։ Լիպարիտյանը փորձել է ՔՊ-ականներին համոզել, որ մենք՝ հայերս, այն էլ՝ պարտությունից հետո, չենք կարող որևէ դեր ստանձնել, պահանջներ դնել, մեր գոյատևման միակ պայմանն ընդառաջելն է թուրք-ադրբեջանական տանդեմին և հարաբերություններ հաստատելը։
Ասել է, որ հիմա կարևոր է պահպանել Լեռնային Ղարաբաղը` տարածքային իմաստով, իսկ կարգավիճակի հարց բարձրացնելը ճիշտ չէ։ Պետք է զիջենք թուրք-ադրբեջանական պահանջին և ճանապարհի ու միջանցքի արանքում մի լուծում գտնենք, բայց թե ինչ` չի մանրամասնել։ Նա պատմական էքսկուրս  է արել՝ համոզելով, որ հողերի հանձնումն անխուսափելի էր, քանի որ դեռ 90-ականներից միջազգային հանրությունն այն դիտարկում էր որպես օկուպացված: Հարցրել են՝ ինչո՞ւ հաղթած դիրքերից առաջին նախագահը չլուծեց հարցը, պատասխանել է՝ թիմակիցները թույլ չտվեցին՝ ակնարկելով Վազգեն Սարգսյանին։
Ասել է նաև, որ այսօր մենք, ըստ էության, չունենք արտաքին քաղաքականություն։ Հանդիպմանը ներկա է եղել 20-25 պատգամավոր: Շեշտեցին, որ նրա մոտեցումներն իշխող խմբակցությունում այնքան էլ չեն ողջունում»։

«Грапарак»: Липаритян предложил – уступим, найдем решение
Газета «Грапарак» пишет, что по инициативе Эдуарда Агаджаняна, вчера правящая фракция провела закрытую встречу с советником первого президента Армении Левона Тер-Петросяна Жирайром Липаритяном. Идея принадлежала Николу Пашиняну, который «командировал» Липаритяна в парламент для пропаганды тезисов его книги «Белая бумага»: установления добрососедских отношений с турками без предварительных условий – отказа от признания Геноцида армян, подписания мирного договора – без  уточнения статуса Арцаха.
«До начала процесса делимитации и демаркации Пашинян должен подготовить свою команду, поскольку документ должен быть ратифицирован Национальным Собранием. Он обеспокоен тем, что в «Гражданском договоре» найдутся патриоты, которые воспрепятствуют его программам. Липаритян пытался уговорить депутатов «Гражданского договора», что мы – армяне, тем более, после войны не можем играть какую-то роль, выдвигать требования и единственный вариант нашего существования –  пойти навстречу турецко-азербайджанскому тандему и установить отношения.
Он сказал, что сейчас Нагорный Карабах важно сохранить в территориальном смысле, а поднимать вопрос статуса неправильно. Мы должны уступить турецко-азербайджанскому тандему и найти какое-то решение между дорогой и коридором, но не уточнил, какое. Он пустился в исторический экскурс, уговаривая, что сдача земель была неизбежной, поскольку еще в 90-х международное сообщество считало эти территории оккупированными. Его спросили, почему первый президент не решил этот вопрос с позиций победившего, он ответил, что соратники не позволили, имея в виду Вазгена Саркисяна.
Сказал также, что у нас сегодня, по сути, нет внешней политики. На встрече присутствовали 20-25 депутатов. Отмечается, что его подходы не очень приветствуются в правящей фракции», - пишет газета.