Ռուսաստանցիները պատվաստվելու նպատակով սկսել են ավելի հաճախ այցելել Հայաստան
Ռուսները սկսել են ավելի հաճախ պատվիրել դեպի Հայաստան տուրեր՝ ԱՀԿ-ի կողմից հաստատված Moderna դեղամիջոցով պատվաստվելու համար։ Այս մասին «ՌԻԱ ՆՈՎՈՍՏԻ» գործակալությանը հաղորդել է Հայաստանի զբոսաշրջության ֆեդերացիայի նախագահ Մեխակ Ապրեսյանը։
Եվրոպայի որոշ երկրներ, օրինակ, Ֆինլանդիա, Ֆրանսիա և Իսպանիա, ՌԴ քաղաքացիները կարող են մուտք գործել միայն արտասահմանյան դեղամիջոցների պատվաստման վկայականի առկայության դեպքում:
Սակայն, Ապրեսյանի խոսքով, նրանք գալիս են ոչ միայն պատվաստումների համար։
«Ռուսաստանցիները հետաքրքրված են Հայաստանով, և շատ լավ է, որ լրացուցիչ խթան կա, ուղղություն ընտրելիս հաշվի է առնվում պատվաստման հնարավորությունը, այս երկու գործոնները դրական դեր են խաղում հանրապետություն այցելելու որոշում կայացնելիս»,- ասել է նա։ .
Այս գործելակերպը շահավետ է ոչ միայն տնտեսական տեսանկյունից։
«Սա մարդասիրական քայլ է, զբոսաշրջիկները Հայաստանից հեռանում են գոհունակությամբ, քանի որ առանց խտրականության կարող են պատվաստվել երկրի քաղաքացիների հետ հավասար հիմունքներով, այս ամենը դրական է ազդում զբոսաշրջության վրա»,- ասել է Ապրեսյանը։
Հայաստանի առողջապահության նախարարությունից «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությանը հայտնել են, որ ռուսաստանցիները կարող են անվճար պատվաստվելլ, այդ թվում՝ «Moderna» դեղամիջոցով։ Դա անելու համար Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացիներից պարզապես պահանջվում է ներկայացնել անձնագիր։

Россияне стали чаще бронировать туры в Армению – ради вакцинации и достопримечательностей
Россияне стали чаще бронировать туры в Армению, чтобы привиться одобренным ВОЗ препаратом Moderna, сообщил РИА Новости президент Армянской федерации туризма Мехак Апресян.
В некоторые страны Европы, например, в Финляндию, Францию и Испанию, граждане РФ могут въехать лишь при наличии сертификата о вакцинации зарубежным лекарством.
Однако, по словам Апресяна, россияне приезжают не только ради прививок. "Их интересует Армения, и очень хорошо, что есть дополнительный стимул. При выборе направления учитывается возможность вакцинации. Эти два фактора играют позитивную роль при принятии решения посетить республику", — отметил он.
Эта практика выгодна не только с экономической точки зрения. "Это гуманитарный шаг. Туристы уезжают из Армении довольными, так как могут вакцинироваться наравне с гражданами страны без какой-либо дискриминации. Все это оказывает положительное влияние на туризм", — сказал Апресян.
В Минздраве Армении РИА Новости сообщили, что россияне могут поставить укол бесплатно, в том числе препаратом Moderna. Для этого гражданину РФ нужно просто предъявить паспорт, других документов не требуется.