ԱՄՆ պետքարտուղարը ողջունել է Չավուշօղլուի և ՀՀ ԱԳՆ հայտարարությունները
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենն ողջունել է Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարի և Հայաստանի ԱԳՆ հայտարարությունները:
«Մենք ողջունում ենք և վճռականորեն աջակցում Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մևլյութ Չավուշօղլու և Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարության հայտարարությունները հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը քննարկելու համար հատուկ ներկայացուցիչների նշանակելու վերաբեյալ»,- գրել է Էնթոնի Բլինկենը  Թվիթերում:
Հիշեցնենք՝ ավելի վաղ Չավուշօղլուն հայտարարել էր, որ Թուրքիան և Հայաստանը հատուկ ներկայացուցիչներ կնշանակեն հարաբերությունների կարգավորման համար:
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղարն արձագանքելով այդ հայտարարությանը, գրել էր, որ Հայաստանը, ինչպես մշտապես նախկինում, այնպես էլ այժմ, պատրաստ է Թուրքիայի հետ առանց նախապայմանների հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված գործընթացին, ինչն արձանագրված է ՀՀ կառավարության ծրագրում։
«Այս առումով դրական ենք գնահատում Թուրքիայի ԱԳ նախարարի` հարաբերությունների կարգավորման նպատակով հատուկ ներկայացուցիչ նշանակելու մասին հայտարարությունը, և հաստատում, որ հայկական կողմը ևս երկխոսության համար հատուկ ներկայացուցիչ կնշանակի»,- նշել էր նա:

Blinken welcomes statements by Armenia and Turkey on appointing special envoys
U.S. Secretary of State Antony Blinken has welcomed the statements by the Turkish foreign minister and Armenia’s Foreign Ministry on appointing special envoys to normalize bilateral relations.
“We welcome and strongly support statements by Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu and the MFA of Armenia on appointing Special Envoys to discuss the process of normalization,” he tweeted on Wednesday.
Earlier on Tuesday, Turkey and Armenia announced that they will appoint special envoys to discuss steps to normalize ties.
“We will mutually appoint envoys as part of normalization steps with Armenia," Cavusoglu said during a speech in parliament on Monday. “We will start charter flights to Yerevan, the capital of Armenia.”
Armenian Foreign Ministry spokesman Vahan Hunanyan confirmed his announcement.
“We positively assess the statement of the Turkish FM regarding the appointment of a special representative as part of normalization of relations and confirm that the Armenian side will appoint its special envoy for this dialogue,” he said.