ԱՄՆ պետքարտուղարը ողջունել է Չավուշօղլուի և ՀՀ ԱԳՆ հայտարարությունները
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենն ողջունել է Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարի և Հայաստանի ԱԳՆ հայտարարությունները:
«Մենք ողջունում ենք և վճռականորեն աջակցում Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մևլյութ Չավուշօղլու և Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարության հայտարարությունները հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը քննարկելու համար հատուկ ներկայացուցիչների նշանակելու վերաբեյալ»,- գրել է Էնթոնի Բլինկենը  Թվիթերում:
Հիշեցնենք՝ ավելի վաղ Չավուշօղլուն հայտարարել էր, որ Թուրքիան և Հայաստանը հատուկ ներկայացուցիչներ կնշանակեն հարաբերությունների կարգավորման համար:
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղարն արձագանքելով այդ հայտարարությանը, գրել էր, որ Հայաստանը, ինչպես մշտապես նախկինում, այնպես էլ այժմ, պատրաստ է Թուրքիայի հետ առանց նախապայմանների հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված գործընթացին, ինչն արձանագրված է ՀՀ կառավարության ծրագրում։
«Այս առումով դրական ենք գնահատում Թուրքիայի ԱԳ նախարարի` հարաբերությունների կարգավորման նպատակով հատուկ ներկայացուցիչ նշանակելու մասին հայտարարությունը, և հաստատում, որ հայկական կողմը ևս երկխոսության համար հատուկ ներկայացուցիչ կնշանակի»,- նշել էր նա:

Госсекретарь США Энтони Блинкен поприветствовал заявления Чавушоглу и МИД Армении
Госсекретарь США Энтони Блинкен поприветствовал заявления министра иностранных дел Турции и МИД Армении.
«Мы приветствуем и решительно поддерживаем заявления министра иностранных дел Турции Мевлюта Чавушоглу и МИД Армении по поводу назначения спецпредставителей для обсуждения процесса нормализации отношений», – написал Энтони Блинкен в своем микроблоге в Twitter.
Отметим, ранее Чавушоглу заявил: «Для нормализации отношений с Арменией мы скоро взаимно назначим спецпредставителей».
Пресс-секретарь МИД Армении Ваан Унанян в ответ на заявление главы МИД Турции Мевлюта Чавушоглу написал:
«Армения, как прежде, так и сейчас, готова к процессу нормализации отношений с Турцией без предварительных условий, что прописано в программе правительства Армении.
В этой связи положительно оцениваем заявление главы МИД Турции о назначении специального представителя по нормализации отношений, и подтверждаем, что армянская сторона тоже назначит специального представителя для этого диалога».