Հարութ Սասունյան. Վերհիշելով անմոռանալի ճամփորդությունը դեպի Հայաստան սենատոր Դոուլի հետ 1997 թվականին
Սենատոր Բոբ Դոուլի արտասովոր կյանքի մասին շատ է գրվել դեկտեմբերի 5-ից հետո, երբ նա իր մահկանացուն կնքեց 98-ամյա պատկառելի տարիքում։ Նա եղել է զինվոր, Կանզաս նահանգի ներկայացուցիչ՝ երկու տարի, ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի անդամ՝ ութ տարի, ԱՄՆ սենատոր՝ 27 տարի, երեք ժամկետով Սենատի մեծամասնության առաջնորդ՝ 11 տարի, Հանրապետական կուսակցությունից փոխնախագահի թեկնածու՝ 1976 թվականին և նախագահի թեկնածու՝ 1996 թվականին։ Սենատոր Դոուլը պատերազմի հերոս էր և Հայ դատի պաշտպան:
Նրա կյանքում ողբերգական շրջադարձ եղավ, երբ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ, ծառայելով ամերիկյան բանակում, նա ծանր վիրավորվեց Իտալիայում՝ լուրջ վնասվածք ստանալով ուսի ու աջ թևի շրջանում։ Հայ օրթոպեդ վիրաբույժ դոկտոր Համբար Կելիկյանը կարողացավ փրկել Դոուլի վիրավոր ձեռքը՝ յոթ վիրահատություններից հետո, որոնք հրաշագործ բժիշկը կատարեց առանց որևէ վճարի։
Նրան ֆիզիկապես բուժելուց առավել կարևոր էր, որ դոկտ. Կելիկյանը կարողացավ բարձրացրել Սենատի ապագա առաջնորդի ինքնավստահությունը՝ կենտրոնանալու այն ամենի վրա, ինչ մնացել է նրան, այլ ոչ թե դժգոհելու իր կորցրածից: Սա կարևոր դաս էր, որը Բոբ Դոուլը միշտ հիշեց իր ողջ կյանքի ընթացքում:
Դոկտ. Կելիկյանը Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածներից մեկն էր: Նա իր հիվանդի` Բոբ Դոուլի հետ կիսվել էր Հայոց ցեղասպանության դժոխային իրողության մասին, որի ընթացքում կորցրել էր ընտանիքի մի քանի անդամներին, իսկ ինքը՝ հազիվ փրկվել: Այդ սարսափելի պատմություններն իրենց անջնջելի հետքը թողեցին երիտասարդ Դոուլի վրա, որը երբեք չմոռացավ հայոց ողբերգությունը: Երբ նա հասավ իշխանության ամենաբարձր աստիճաններին, հնարավոր ամեն ինչ արեց՝ բազմաչարչար հայ ժողովրդի նկատմամբ որոշ չափի արդարության հասնելու համար՝ փորձելով ստիպել Միացյալ Նահանգներին ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը:
Սենատում հայ ժողովրդի անունից Դոուլի վճռական ջանքերը խափանվեցին Քլինթոնի վարչակազմի և սենատոր Ռոբերտ Բիրդի (դեմոկրատ, Արևմտյան Վիրջինիա) կողմից:
Այնուամենայնիվ, 30 տարի անց Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը սենատոր Դոուլի համառ նվիրվածության արդյունքում առաջացած հրապարակայնությունը տվեց իր ցանկալի արդյունքը: Բարեբախտաբար, Բոբ Դոուլը այնքան երկար ապրեց, որ տեսնի իր անխոնջ աշխատանքի պտուղները, երբ նախագահ Ջո Բայդենը՝ Բոբ Դոուլի մտերիմ ընկերն ու քաղաքական մրցակիցը, 2021 թվականի ապրիլի 24-ին հայտարարություն տարածեց՝ ճանաչելով Հայոց ցեղասպանությունը։ Դոուլը անձնական գրություն ուղարկեց նախագահ Բայդենին՝ շնորհակալություն հայտնելով նրան Հայոց ցեղասպանության ճանաչման համար։
Ցանկանում եմ ընթերցողների հետ կիսվել, վերհիշելով իմ ուղեկցումը սենատոր Դոուլին փաստահավաք ճանապարհորդության ժամանակ դեպի Հայաստան 1997 թվականի հոկտեմբերի 13-15-ը՝ գնահատելու Քըրք Քըրքորյանի ծրագրած բազմամիլիոնանոց մարդասիրական ծրագրերը նրա «Լինսի» հիմնադրամի միջոցով: Պատվիրակության կազմում էին դոկտոր Կելիկյանի դուստր Ալիս Կելիկյանը, ԱՄՆ-ում Հայաստանի դեսպան Ռուբեն Շուգարյանը, «Լինսի» հիմնադրամի նախագահ Ջիմ Ալջյանը և նրա կինը՝ Մարջորին, սենատորի երկու օգնականները և Սյու Թեմկինը՝ Վաշինգտոնում Դոուլի փաստաբանական գրասենյակի հարկային փաստաբանը։
Մենք ուղևորվեցինք Քըրքորյանի անձնական ինքնաթիռով։ Ես պատվիրակության հետ ճամփորդել եմ որպես Հայաստանում «Լինսի» հիմնադրամի ծրագրերի պատասխանատու:
Պետության ղեկավարների այցելության համար նախատեսված սովորույթով, այն ժամանակ վարչապետ Ռոբերտ Քոչարյանը և մի քանի բարձրաստիճան պաշտոնյաներ եկան Երևանի օդանավակայան՝ ողջունելու սենատոր Դոուլին Հայաստանում: Օդանավակայանում ներկա էր նաև Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Փիթեր Թոմսենը։ Չնայած նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը բացակայում էր երկրից՝ Ֆրանսիա կատարած այցի պատճառով, նա հեռախոսով զրուցեց սենատոր Դոուլի հետ։
Սենատոր Դոուլը, որպես հայ ժողովրդի հերոս, մեծ խանդավառությամբ ընդունվեց ինչպես հանրության, այնպես էլ պաշտոնյաների կողմից։ Հայաստանում գտնվելու մի քանի օրերի ընթացքում մենք հանդիպեցինք վարչապետի, Կենտրոնական բանկի նախագահի, առևտրի և արդյունաբերության նախարարի, էկոնոմիկայի և ֆինանսների փոխնախարարի, արտաքին գործերի փոխնախարարի (նրանց համապատասխան նախարարները նախագահի հետ Ֆրանսիայում էին), խորհրդարանի նախագահի և նրա երկու տեղակալների, խորհրդարանական բոլոր հանձնաժողովների նախագահների, գործարարների և դրամատերերի հետ։ Սենատոր Դոուլը հանդիպեց նաև ընդդիմադիր երեք կուսակցությունների առաջնորդների հետ և մամուլի ասուլիս հրավիրեց։
Մենք այցելեցինք ԱՄՆ դեսպանատուն, որտեղ տեղեկություններ ստացանք դեսպանից, առևտրային կցորդից և ԱՄՆ ՄԶԳ ներկայացուցչից։ Սուրբ Էջմիածնի Մայր Տաճարում հանդիպեցինք նաև Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Ա-ի հետ։ Մենք շրջեցինք ժամանակակից հագուստի արտադրամասում, որի սեփականատերը մի գործարար կին էր, որը 500 աշխատող ուներ: Վերջապես այցելեցինք Մանկական սրտաբանական կենտրոն, որտեղ գլխավոր վիրաբույժը ամերիկահայ բժիշկ Հրայր Հովակիմյանն էր։
Սենատոր Դոուլը խորապես հուզված էր Նորքի մանկատան 70 մանկահասակ երեխաներին այցելության ժամանակ։ Երբ իմացավ, որ մանկատան աշխատակիցները մի քանի ամիս աշխատավարձ չեն ստացել, սիրահոժար առաջարկեց վճարել նրանց չվճարված աշխատավարձերը։
Մեկ այլ հուզիչ իրադարձություն էր սենատոր Դոուլի այցը Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր և թանգարան, որտեղ նա ծաղկեպսակ դրեց: Նա և Ալիս Կելիկյանը ծառ տնկեցին ի հիշատակ բժիշկ Համբար Կելիկյանի։
Սա սենատոր Դոուլի երկրորդ այցն էր Հայաստան։ Նա իր կնոջ՝ Էլիզաբեթի հետ այցելել է Հայաստան 1989 թվականին՝ 1988 թ․ դեկտեմբերյան ավերիչ երկրաշարժից հետո։ 2019 թ․ Հայաստանի Հանրապետությունը հեղինակավոր Պատվո շքանշան շնորհեց սենատոր Դոուլին։
Սենատոր Դոուլը դեռևս գործունյա էր 97 տարեկանում: 2020 թ. սեպտեմբերի 15-ին սենատոր Դոուլը և նրա լոբբիստական ընկերությունը՝ Alston & Bird-ը, պայմանագիր կնքեցին Հայաստանի կառավարության հետ՝ «դիտարկելու ԱՄՆ-Հայաստան հարաբերություններին առնչվող ընթացիկ իրադարձությունները և տրամադրելու ռազմավարական խորհուրդ՝ այդ հարաբերությունների բարելավման հետ կապված»։ Սենատոր Դոուլը գրել է. «Այս ծառայությունները կարող են ներառել Միացյալ Նահանգների կառավարության պաշտոնյաների, ինչպես նաև Կոնգրեսի անդամների և նրանց աշխատակազմերի հետ շփումը»: Պայմանագիրը մեկ ամսով էր՝ 10000 դոլար արժողությամբ։
Հայ ժողովուրդը հավերժ կհիշի այս մեծ մարդուն, որը երբեք չմոռացավ իր առողջությունը վերականգնած հայ վիրաբույժին և հնարավոր ամեն ինչ արեց Հայոց ցեղասպանության ճանաչման համար։

Reminiscing an unforgettable trip to Armenia with Sen. Dole in 1997
A lot has been written about larger than life Sen. Bob Dole since his passing on December 5 at the ripe old age of 98. He was a soldier, Kansas State Representative for two years, member of the U.S. House of Representatives for 8 years, U.S. Senator for 27 years, three-term Senate Majority Leader for 11 years, Republican vice presidential nominee in 1976, and presidential nominee in 1996. He was a decorated war hero and champion of the Armenian Cause.
His life took a tragic turn after he got critically wounded in Italy during World War II while serving in the U.S. Army, crippling his shoulder and right arm. Armenian orthopedic surgeon, Dr. Hampar Kelikian, was able to save Dole’s wounded arm, after seven surgeries which the miraculous doctor performed free of charge.
More importantly than treating him physically, Dr. Kelikian boosted the self-confidence of the future Senate leader to focus on what he was left with rather than complaining about what he had lost. This was an important lesson that Bob Dole kept in mind the rest of his life.
Dr. Kelikian was a survivor of the Armenian Genocide. He shared with his patient, Bob Dole, the hellish experience of the Armenian Genocide, during which he lost several members of his family and barely survived himself. Those horrible stories left their indelible mark on young Dole who never forgot the Armenian tragedy. When he rose to the highest ranks of power, he did his best to bring a degree of justice to the long-suffering Armenian nation by trying to get the United States acknowledge the Armenian Genocide.
Dole’s valiant efforts in the Senate on behalf of the Armenian people were thwarted by the Clinton Administration and Sen. Robert Byrd (Democrat-West Virginia). However, 30 years later, the publicity generated by Sen. Dole’s persistent dedication to the recognition of the Armenian Genocide paid off. Fortunately, Bob Dole lived long enough to see the fruits of his untiring efforts, when Pres. Joe Biden, Bob Dole’s close friend and political rival, issued a Statement on April 24, 2021 recognizing the Armenian Genocide. Dole sent a personal note to Pres. Biden thanking him for his acknowledgment of the Armenian Genocide.
I would like to share with readers my recollections of accompanying Sen. Dole on a fact-finding trip to Armenia, October 13-15, 1997, to assess Kirk Kerkorian’s planned multi-million dollar humanitarian projects through his Lincy Foundation. The delegation included Alice Kelikian, the daughter of Dr. Kelikian, Armenia’s Ambassador Rouben Shugarian, Chairman of Lincy Jim Aljian and his wife Marjorie, two of Senator’s aides, and Sue Temkin, a tax attorney from Dole’s Washington law firm. We travelled on board Kerkorian’s private jet. I travelled with the delegation in my capacity as the person in charge of the Lincy projects in Armenia.
In a gesture reserved to visiting heads of state, then Prime Minister Robert Kocharyan and several high-ranking officials came to the Yerevan airport to welcome Sen. Dole to Armenia. Also present at the airport was the U.S. Ambassador to Armenia Peter Tomsen. Although Pres. Levon Ter-Petrossian was out of the country on a visit to France, he spoke with Sen. Dole by telephone.
Sen. Dole, as a hero to the Armenian nation, was received enthusiastically both by the public and officials. During the couple of days we were in Armenia, we met with the Prime Minister, Chairman of the Central Bank, Minister of Trade and Industry, Deputy Minister of Economy and Finance, Deputy Minister of Foreign Affairs (their respective ministers were with the President in France), Chairman of Parliament and his two deputies, Chairmen of all parliamentary committees, local businessmen and bankers. Sen. Dole also met with leaders of three opposition parties and held a press conference.
We visited the U.S. Embassy, where we were briefed by the Ambassador, Commercial Attaché, and representative of USAID. We also met with Catholicos of All-Armenians Karekin I at the Cathedral of Holy Etchmiadzin. We toured a state-of-the-art clothing factory owned by a businesswoman who had 500 employees. Finally, we visited the Children’s Cardiac Center where Dr. Hrayr Hovaguimian, an Armenian-American, was the chief surgeon.
Sen. Dole was deeply touched during his visit to the 70 young children at the Nork Orphanage. When he learned that the staff of the orphanage had not received their salaries for several months, he graciously offered to provide their back pay.
Another moving experience was Sen. Dole’s visit to the Armenian Genocide Memorial Monument and Museum where he laid a wreath. He and Alice Kelikian planted a tree in memory of Dr. Hampar Kelikian.
This was Sen. Dole’s second trip to Armenia. He and his wife Elizabeth visited Armenia in 1989, following the December 1988 earthquake. In 2019, the Republic of Armenia bestowed the prestigious “Order of Honor” on Sen. Dole.
Sen. Dole was still active at the age of 97. On September 15, 2020, Sen. Dole and his lobbying firm, Alston & Bird, signed a contract with the Armenian government to “monitor current events relevant to US-Armenia relations and provide strategic counsel with respect to improvement of that relationship.” Sen. Dole wrote: “These services may include outreach to United States Government officials as well as Members of Congress and their staffs.” The contract was for one month at a cost of $10,000.
The Armenian nation will long remember this great man who never forgot the Armenian surgeon who restored his health and did his best to bring acknowledgment to the Armenian Genocide.