Ադրբեջանը որևէ  հնարավորություն չի ընձեռում Թաղավարդ բնակիչներին այցելելու հարազատների գերեզմաններին. ԱՀ ՄԻՊ
15:07 15/12/2021
Ադրբեջանը որևէ հնարավորություն չի ընձեռում Թաղավարդ բնակիչներին այցելելու հարազատների գերեզմաններին. ԱՀ ՄԻՊ
«Թաղավարդ համայնքի բնակիչների կողմից անցած մեկ տարվա ընթացքում անընդհատ բարձրաձայնվել է համայնքի գերեզմանատան հասանելիության հարցը, որը 2020 թվականի պատերազմի հետևանքով անցել է ադրբեջանական վերահսկողության տակ։
Գերեզմանատունը գտնվում է համայնքի օկուպացված հատվածում, որը ընդամենը մի քանի կիլոմետր է հեռու համայնքի այն հատվածից, որում այսօր ապրում են Թաղավարդի բնակիչները։
Մարդիկ իրավունք ունեն իրենց հարազատների հիշատակը հարգելու՝ այդ թվում նաև նրանց գերեզմաններին այցելելու հնարավորություն ունենալով։ Սակայն ադրբեջանական կողմը որևէ ըմբռնում չի դրսևորում և հնարավորություն չի ընձեռում համայնքի բնակիչներին։
Հումանիտար բնույթ կրող այս հարցի վրա եմ ուզում հրավիրել պետական մարմինների, ռուսական խաղաղապահ զորակազմի, ինչպես նաև միջազգային իրավապաշտպան և հումանիտար առաքելություն իրականացնող կազմակերպությունների ուշադրությունը։
Ընդորում այս կարևորագույն հարցը հավասարապես վերաբերում և մտահոգում է ոչ միայն Թաղավարդի բնակիչներին, այլև Արցախի օկուպացված տարածքների բոլոր բնակիչներին»։

Омбудсмен Арцаха: Азербайджан не предоставляет возможности жителям Тагаварда посещать могилы своих близких
15:20 15/12/2021
Защитник прав человека (омбудсмен) Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) Гегам Степанян на своей странице в социальной сети Facebook сообщает:
«За последний год жители общины Тагавард неоднократно поднимали вопрос о доступе на общинное кладбище, перешедшее под контроль Азербайджана после войны 2020 года.
Кладбище находится всего в нескольких километрах от той части общины, где сегодня проживают жители Тагаварда.
Люди имеют право почтить память своих близких, в том числе посещать их могилы. Однако азербайджанская сторона не проявляет понимания и не предоставляет возможности жителям общины.
Хочу обратить внимание государственных органов, российских миротворцев, а также международных правозащитных организаций и организаций, выполняющих гуманитарные миссии, на этот гуманитарный вопрос.
Этот важный вопрос волнует не только жителей Тагаварда, но и всех жителей оккупированных территорий Арцаха».