Սահմանազատում ու սահմանագծում նշանակում է ճանաչել Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը. Սեյրան Օհանյան
«Երբևիցե անակնկալ չի եղել այս իշխանության գործողությունները, հասկանալի էր, որ նրանք կարող են բոյկոտել նիստը, որովհետև նմանատիպ միջոցառումների իրականացումը անրհաժեշտություն է Հայաստանի և Արցախի շուրջ ստեղծված իրավիճակում»,- խորհրդարանում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտնեց «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը։
Նրա խոսքով՝ ներքին և արտաքին սպառնալիքները և այն իրադարձությունները, որոնք կատարվում են արտաքին քաղաքականության ոլորտում՝ բանակցային գործընթացում ՀՀ սահմաններին և Արցախում, ընդդիմությանը ստիպում են համապատասխան միջոցառումներ կազմակերպել իրավիճակը գնահատելու համար։
Անդրադառնալով սահմանազատման ու սահմանագծման գործընթացին՝ Օհանյանն ասաց, որ դրա համար իրական պայմաններ չկան և եթե դրանք մեկ փաթեթով չկապեն Արցախի ինքնորոշման խնդրի հետ, ապա լուրջ վտանգ է սպառնում Արցախին:
«Սահմանազատում ու սահմանագծում նշանակում է խաղաղության պայմանագիր, փոխադարձ տարածքային ամբողջականության ճանաչում, այսինքն՝ ճանաչել Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, նաև մեծ քար գցել Արցախի ճակատագրի վրա»,- ասաց նա։
Ըստ Օհանյանի՝ որևէ անձ չի կարող ասել, թե որտեղով է անցնում Հայաստանի սահմանը, քանի որ ԽՍՀՄ կազմ մտնելուց հետո դրանք տարիների ընթացքում բավականին մեծ փոփոխությունների են ենթարկվել ու սահմանազատման ու սահմանագծման խնդիրներն իրականացնելու շրջանակում լուրջ ուսումնասիրություններ են պետք։
Հիշեցնելով, որ Սանասարի և Կովսականի հատվածից զորքերը հետ քաշելու հրաման էր տրված եղել՝ «Հայաստան» խմբակցության ղեկավարը շեշտեց, որ իշխանությունները գնում են բանավոր պայմանավորվածությունների՝ խախտելով օրենսդրական կետերին հավատարիմ լինելու ընթացակարգերը։
Օհանյանը նկատեց, որ այդ խնդիրների համար էլ խորհրդարանական ընդդիմությունը հրավիրել էր ԱԺ արտահերթ նիստ։

Seyran Ohanyan: Delimitation and demarcation mean mutual recognition of the states' territorial integrity
16:21 15/12/2021
The actions of the current leaders of Armenia have never been a surprise to us, as they are now boycotting the National Assembly sitting whenever discussions are focused on the situation around Armenia and Artsakh," the leader of opposition 'Armenia' bloc Seyran Ohanyan told reporters on Wednesday.
Ohanyan's comments came in response to assess the boycott by the ruling Civil Contract faction of a special of parliament sitting to discuss issues related to the border delimitation and demarcation with Azerbaijan.
In Ohanyan's words, the internal and external challenges Armenia faces, developments on the foreign policy arena and in the peace process, on the borders of Armenia and Artsakh make the opposition take necessary measures to give an assessment.
Speaking of the process of delimitation and demarcation, Ohanyan stressed that no real conditions are created to implement them. He warned that unless the process is linked to the issue of Artsakh's self-determination in one package, serious risks would arise for Artsakh.
"Delimitation and demarcation means a peace agreement, mutual recognition of the territorial integrity, that is to recognize the territorial integrity of Azerbaijan and throw a big stone on the fate of Artsakh," stressed Ohanyan.
He added that serious studies must precede the delimitation works to determine the exact borders of the Republic of Armenia as since entering the Soviet Union those have been continuoiusly changed.