Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատում հուլիսի 8-ից իրականացնում է ստուգում, որի համար օրենքով 15 աշխատանքային օր է նախատեսված
10:35 16/12/2021
Կառավարությունն այսօրվա նիստում որոշմամբ Վարչապետի աշխատակազմին կթույլատրի մեկ անձից գնման ընթացակարգով «Լեռնամետալուրգիայի ինստիտուտ» փակ բաժնետիրական ընկերությունից կատարել 131 կրկնօրինակ նմուշների փորձաքննության գնում:
Բանն այն է, որ «Զանգեզուրի Պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» փբը-ում Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմինը 2021 թվականի հուլիսի 8-ից իրականացնում է ստուգում, որի համար օրենքով 15 աշխատանքային օր է նախատեսված։
Ստոգման աշխատանքների մեծ ծավալի դեպքում դրա ժամկետը կարող է երկարաձգվել 10 անընդմեջ աշխատանքիյին օրով, իսկ ստուգվող ժամանակաշրջանի որևէ ֆինանսական տարվա արդյունքով 3,0 մլրդ դրամ և ավելի իրացման շրջանառության կամ համախառն եկամուտ հայտարարագրած տնտեսավարող սուբյեկտների մոտ այն կարող է երկարացվել մինչև 75 անընդմեջ աշխատանքային օր:
Վերոգրյալով պայմանավորված՝ «Զանգեզուրի Պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» փբը-ում ստուգման ժամկետը երկարաձգվել էր ևս 75 աշխատանքային օրով։
Նախագծի հիմնավորման մեջ ասվում է. «Ստուգման ընթացքում անհրաժեշտություն է առաջացել «Զանգեզուրի Պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» փակ բաժնետիրական ընկերությունից վերցնել՝ 2018 թվականի հունվարի 1-ից մինչև 2020 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ և 2021 թվականի ընթացքում արտադրված մոլիբդենի ու պղնձի խտանյութերից մեկական նմուշ՝ ընդհանուր թվով 131 կրկնօրինակ նմուշներ, որոնք պետք է ենթարկվեին կրկնակի լաբորատոր ուսումնասիրության՝ նախկինում լաբորատոր ուսումնասիրության արդյունքների համադրման նպատակով։
Ներկայումս անհրաժեշտություն է առաջացել կարգավորել վերոհիշյալ ծառայությունների մատուցման դիմաց «Լեռնամետալուրգիայի ինստիտուտ» ՓԲ ընկերությանը 1,604.90 հազար ՀՀ դրամի չափով գումարի փոխացման գործընթացը»:
Կառավարությունը թույլ կտա այդ գումարը վերաբաշխել տեսչական մարմինի այլ ծախսային հոդվածներից:
Գործադիրի այսօրվա նիստում 54 օրակարգային հարցից 20-ը «ՀՀ 2021 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքում վերաբաշխում կատարելուն է վերաբերում, երեքական հարց զեկուցվող է և գաղտնի:

Inspections underway at ZCMC since July 8, despite term limitation set by law
The Government of Armenia adopted a decision on Thursday allowing the Office of the Prime Minister to procure metallographic analysis from Mountain Metallurgy Institute CJSC of 131 duplicate samples through the state procurement protocol from one person.
To note, Armenia’s Environmental Protection and Mining Inspection Body has been conducting inspections at the Zangezur Copper Molybdenum Combine (ZCMC) in Syunik province since July 8 of the ongoing year, while the term of inspections is limited to 15 working days by law.
Considering the scope and volume of the inspection work, the term can be extended to 10 continuous working days, while for business entities with total turnover or revenue amounting to 3,0 billion AMD in the reported financial year, it can be extended to 75 continuous working days. Based on the above-mentioned, inspections at ZCMC were further extended to 75 working days.
The explanatory note to the government decision reads that during inspections a necessity was rose to conduct  analysis of samples from copper and molybdenum alloys, manufactured at ZCMC from January 1, 2018 to December 30, 2020 inclusive, as well as in 2021  - in total 131 delicate samples which are subject to laboratory examination to compare with previous laboratory examination results
The Government has thus approved the allocation of 1,604.90 Armenian drams to Mountain Metallurgy Institute CJSC for the above-mentioned  services.
To note, 20 out of the 54 agenda items under Government consideration for the Thursday cabinet session related to redistribution of expenditures in the Law on RA State Budget 2021, three items  are subject to reporting and marked as secret.