Ունակ ենք պայքարելու և անակնալ մատուցելու այդ հավաքականներին. Հենրիխ Մխիթարյան
Ազգերի Լիգայի խմբային մրցաշարի վիճակահանությունից հետո Հայաստանի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Խոակին Կապառոսն առաջին մեկնաբանություններն է տվել ՀՖՖ պաշտոնական կայքին:
«Հայտնվել ենք բավականին ուժեղ խմբում, որտեղ կա թիմ, որն անցյալ տարի հանդես էր գալիս A լիգայում: Այն, որ մենք մրցելու ենք այդպիսի թիմերի դեմ, նշանակում է, որ մենք ևս որոշակիորեն առաջադիմել ենք և ունենք համապատասխան մակարդակ: Մրցակիցները ֆիզիկապես լավ պատրաստված թիմեր են, որոնց կազմում կան նաև տեխնիկական լավ որակներ ունեցող շատ ֆուտբոլիստներ:
Մենք պետք է փորձենք մրցունակ լինել և յուրաքանչյուր խաղում պայքարել հաղթանակի համար: Խմբի ֆավորիտը, բնականաբար, Ուկրաինան է, սակայն Իռլանդիան և Շոտլանդիան նույնպես փորձառու և հմուտ թիմեր են»,- ասել է Կապառոսը:
Հայաստանի ազգային հավաքականի ավագ Հենրիխ Մխիթարյանի կարծիքով էլ ամենահեշտ խումբը չէ, «բայց մեզ կարող էին և ավելի բարդ մրցակիցներ բաժին հասնել»:
«Իռլանդիային շատ լավ ենք ճանաչում և, կարելի է ասել, «շատ լավ» հիշողություններ ունենք: Շոտլանդիայի դեմ առաջին անգամ ենք խաղալու և նույնպես հեշտ չի լինելու: Ինչ վերաբերում է Ուկրաինայի հավաքականին, 90-ականներին և 2000-ականներին մեր հավաքականը բազմիցս խաղացել է նրանց դեմ՝ անցկացնելով 8 հանդիպում, և չնայած վերջին շրջանում այս թիմի հետ չենք ընդգրկվել միևնույն խմբում, շատ լավ ենք ճանաչում ուկրաինացիներին:
Կարծում եմ ու նաև վստահ եմ, որ ունակ ենք  պայքարելու այս հավաքականների դեմ և անակնալ մատուցելու նրանց: Եթե կարողանանք պահպանել մեր տեղը B լիգայում, արդեն իսկ վատ արդյունք չի լինի»,- ՀՖՖ կայքին տված մեկնաբանությունում ասել է Հ.Մխիթարյանը:
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 16-ին կայացել է Ազգերի Լիգայի վիճակահանությունը: Հայաստանի ազգային հավաքականն ընդգրկվել է B լիգայի առաջին խմբում, որտեղ մեր թիմի մրցակիցները կլինեն Իռլանդիայի, Շոտլանդիայի, Ուկրաինայի հավաքականները: Հանդիպումների կկայանան 2022 թ. հունիսին և սեպտեմբերին: Վերջնական խաղացանկը կհաստատվի դեկտեմբերի 17-ին:

Генрих Мхитарян: Мы можем побороться с этими командами и преподносить сюрпризы
Главный тренер сборной Армении по футболу Хоакин Капаррос после жеребьевки групповой стадии турнира Лиги Наций дал первые комментарии официальному сайту ФФА:
«Мы оказались в очень сильной группе, где есть команда, которая в прошлом году играла в лиге «А». То, что мы будем сражаться с такими командами, означает, что мы также в какой-то степени продвинулись и имеем соответствующий уровень. Наши соперники - физически хорошо подготовленные команды, в составе которых есть также много техничных игроков.
Мы должны стараться быть конкурентоспособными и бороться за победу в каждой игре. Фаворитом группы, конечно же, является Украина. Однако, Ирландия и Шотландия - также являются опытной и квалифицированной командами», – отметил Хоакин Капаррос.
Капитан национальной сборной Армении Генрих Мхитарян в свою очередь отметил, что, на его взгляд, «это не самая легкая группа, впрочем, нам могли попасться и более сложные соперники».
«Мы очень хорошо знаем Ирландию, можно сказать, что у нас «очень хорошие» воспоминания. Мы впервые сыграем против Шотландии, и это тоже будет непросто. Что касается сборной Украины, то в 90-х и в 2000-х наша команда неоднократно играла с ними, проведя 8 матчей. Несмотря на то, что в последнее время жребий не сводил нас вместе, однако мы очень хорошо знаем возможности украинцев.
Я думаю, а также уверен, что мы можем бороться с этими командами и преподносить сюрпризы. Если мы сможем сохранить свое место в лиге «B», то это будет неплохой результат», – отметил в комментарии для сайта ФФА Мхитарян.
Напомним, 16 декабря в швейцарском Ньоне состоялась жеребьевка Лиги Наций. Национальная сборная Армении включена в первую группу Лиги «B», где ее соперниками будут команды Ирландии, Шотландии, Украины. Встречи пройдут в июне и сентябре 2022 года. Окончательное расписание игр будет утверждено 17 декабря.