Հյուսիսային Կորեայի բնակիչներին ստիպել են սգալ նախկին առաջնորդի մահվան 10-րդ տարելիցը
Հյուսիսային Կորեայի բնակիչներին արգելվել է ծիծաղել, տարեդարձեր նշել, ողբալ հարազատների մահը և ալկոհոլ խմել՝ պայմանավորված ԿԺԴՀ նախկին առաջնորդ Կիմ Չեն Իրի մահվան տասներորդ տարելիցի կապակցությամբ հայտարարված 11-օրյա սգով։ Այս մասին Radio Free Asia-ին հայտնել են տեղացիները:
Հյուսիսարևելյան սահմանամերձ Սինույջու քաղաքի բնակիչներից մեկը RFA-ին պատմել է, որ իշխանություններն արգելել են քաղաքացիներին 11 օրվա ընթացքում սգից բացի այլ հույզեր արտահայտել:
Աղբյուրը հավելել է, որ այն մարդիկ, որոնց անցյալ տարվա սգո օրերին բռնել են հարբած վիճակում, ձերբակալել են։ «Նրանք դիտվում են որպես գաղափարական հանցագործներ։ Նրանց տարել են և դրանից հետո նրանց այլևս չեն տեսել»,- ասել է նա։
«Նույնիսկ եթե ընտանիքիդ անդամը մահանում է, սգի ժամանակ, քեզ արգելված է բարձր լաց լինել։ Մարդիկ չեն կարող նույնիսկ իրենց ծննդյան տոները նշել, եթե դրանք սգի օրերի հետ համընկնեն»,- գրում է թերթը։
Կիմ Չեն Իրը ստանձնել է ԿԺԴՀ-ի ղեկավարությունը 1994 թվականին հոր՝ Կիմ Իր Սենի մահից հետո։ Նա ղեկավարել է երկիրը մինչև իր մահը՝ 2011թ., երբ նրան հաջորդել է որդին՝ ներկայիս առաջնորդ Կիմ Չեն Ընը։
Կիմ Չեն Իրի կառավարման շրջանը համընկել է երկրի պատմության ամենադժվար շրջանի հետ։ Այն սովորաբար կոչվում է «Դժվար երթ»՝ 1990-ականներին տնտեսական ճգնաժամի և սարսափելի սովի շրջան։ Տարբեր գնահատականներով՝ ճգնաժամը խլել է մինչև երեք միլիոն կյանք:

North Koreans forced to mourn on 10th anniversary of former leader Kim Jong Il's death
North Korea is forcing residents to observe an 11-day period of mourning for the 10th anniversary of former leader Kim Jong Il’s death on Dec. 17, sources in the country told RFA.
Kim Jong Il succeeded his father, national founder Kim Il Sung, when the elder Kim died in 1994. He ruled the country until his own death in 2011, and was then succeeded by his son, current leader Kim Jong Un.
Kim Jong Il’s rule coincided with one of the darkest periods in North Korea’s history, the 1994-1998 famine, which killed millions of the country’s citizens, according to some estimates. The period is now referred to by North Koreans as the “Arduous March.”
Though periods of mourning are held every year for both leaders, Kim Il Sung’s lasts only a week. Kim Jong Il’s death was more recent, so it usually has a mourning period of 10 days. This year’s is slightly longer because it is the 10th anniversary. Citizens are prohibited from showing anything other than solemnity in public while the country commemorates his life and achievements.
“During the mourning period, we must not drink alcohol, laugh or engage in leisure activities,” a resident of the northeastern border city of Sinuiju, across the Yalu River from China’s Dandong, told RFA’s Korean Service.
The source said that grocery shopping is also prohibited on the anniversary day itself.
“In the past many people who were caught drinking or being intoxicated during the mourning period were arrested and treated as ideological criminals. They were taken away and never seen again,” the source said.
“Even if your family member dies during the mourning period, you are not allowed to cry out loud and the body must be taken out after it’s over. People cannot even celebrate their own birthdays if they fall within the mourning period,” the source said.