Փարիզում ամանորյա հրավառությունն ու տոնական շոուն չեղարկվել են օմիկրոնի պատճառով
Փարիզի իշխանությունները չեղարկել են դեկտեմբերի 31-ին կայանալիք հրավառության ավանդական մեկնարկը՝ COVID-19-ի նոր շտամի՝ օմիկրոնի տարածումը կանխելու միջոցառումների շրջանակում: Լուրը հայտնում է «Ինտերֆաքս»-ը՝ հղում անելով BFM TV-ին։
«Փարիզը հայտարարում է, որ դեկտեմբերի 31-ին Ելիսեյան դաշտերում տոնակատարությունը չի կայանա։ Շոուներ և հրավառություն, ցավոք, չեն անցկացվի»,-քաղաքապետարանի հայտարարությունը մեջբերում է հեռուստաալիքը ։
Այս որոշմամաբ քաղաքապետարանը կատարել է երկրի կառավարության պահանջը։
Ֆրանսիայի վարչապետ Ժան Կաստեկսը նախօրեին հայտարարել էր, որ 2022 թվականի սկզբից երկրում կսկսի գերակշռել օմիկրոնի տարբերակը, որն ավելի ակտիվ է տարածվում, քան դելտան։ Այս կապակցությամբ Կաստեկսն արգելել է համերգներն ու հրավառության մեկնարկը դեկտեմբերի 31-ի երեկոյան։
Վարչապետը նաև Ֆրանսիայի բնակիչներին խորհուրդ է տվել գալիք տոներին չհավաքվել մեծաթիվ հավաքույթներում և հորդորել է պատասխանատվությամբ վերաբերվել դրան։
Դեկտեմբերի 16-ին Ֆրանսիան սահմանափակել է Մեծ Բրիտանիայից մարդկանց մուտքը՝ օմիկրոնի տարածումը կասեցնելու համար։
«Worldometers» վիճակագրական կայքի տվյալներով՝ Ֆրանսիայում համաճարակի սկզբից ի վեր հայտնաբերվել է ավելի քան 8,5 միլիոն վարակակիր, մահացել է ավելի քան 121 հազար հիվանդ։ Հանրապետությունում գրանցվել է կորոնավիրուսային վարակից ապաքինման ավելի քան 7,4 միլիոն դեպք։

Париж: Из-за «омикрона» отменили новогодний фейерверк и праздничное шоу
Власти Парижа отменили традиционный запуск 31 декабря фейерверков в рамках мер по предотвращению распространения штамма COVID-19 "омикрон", передает Интерфакс со ссылкой на телеканал BFM TV.
"Париж объявляет, ... что празднество 31 декабря на Елисейских полях не состоится. Шоу на сцене и фейерверк, к сожалению, проводиться там не будут", - приводит телеканал выдержки из заявления мэрии.
Таким образом, мэрия выполнила требование правительства страны.
Накануне премьер Франции Жан Кастекс заявил, что вариант "омикрон", который распространяется активнее "дельты", начнет преобладать в стране с начала 2022 года. В связи с этим Кастекс запретил проведение концертов и запуск фейерверков вечером 31 декабря.
Премьер также посоветовал жителям Франции в период грядущих праздников не собираться большими компаниями и призвал людей отнестись к этому ответственно.
16 декабря Франция ограничила въезд людей из Великобритании, чтобы остановить распространение "омикрона".
Согласно данным статистического сайта Worldometers, с начала пандемии во Франции выявили свыше 8,5 млн заражений, свыше 121 тыс. пациентов с COVID-19 скончались. При этом в стране зафиксировали более 7,4 млн случаев выздоровления от коронавирусной инфекции.