«3+3» ձևաչափի հաջորդ նիստը հնարավոր է կայանա Թուրքիայում
Հարավային Կովկասի հարցով «3+3» տարածաշրջանային խորհրդատվական հարթակի հաջորդ նիստը հնարավոր է տեղի ունենա Թուրքիայում։ Ռիա նովոստիի հաղորդմամբ, հայտարարել է Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն։
«Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար  Ջեյհուն Բայրամովի հետ մտքեր ենք փոխանակել Մոսկվայում տեղի ունեցած «3+2» հարթակի նիստ և վերջին իրադարձությունների վերաբերյալ։ Ակնկալում ենք հաջորդ նիստն անցկացնել Թուրքիայում և հույս ունենք, որ Վրաստանը նույնպես  կմասնակցի դրան»,- ասել է նա։
Հիշեցնենք, որ «3+3» ձեւաչափով տարածաշրջանային համագործակցության հարթակի առաջին նիստը տեղի է ունեցել 2021 թվականի դեկտեմբերի 10-ին Մոսկվայում։ Նիստին մասնակցել էին Հայաստանի, Ադրբեջանի Ռուսաստանի, Իրանի, Թուրքիայի փոխարտգործնախարարները։ Վրաստանը չէր մասնակցել «3+3» ձևաչափի աշխատանքներին։

Следующее заседание платформы «3+3» по Южному Кавказу может пройти в Турции
Следующее заседание консультативной региональной платформы "3+3" по Южному Кавказу может пройти в Турции, Анкара рассчитывает на участие Грузии, заявил глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу. Его слова приводит РИА Новости.
"Мы с (главой МИД Азербайджана) Джейхуном Байрамовым обменялись мнениями в связи с проведением в Москве региональных консультаций в формате "3+3" и последними событиями. Рассчитываем провести следующую встречу в Турции и надеемся, что Грузия тоже примет участие в ней", - сказал Чавушоглу журналистам в Исламабаде по итогам встречи глав МИД стран-членов Организации исламского сотрудничества по Афганистану. Трансляция велась в его Twitter.
Десятого декабря в Москве прошло первое заседание консультативной региональной платформы "3+3" под сопредседательством заместителей министров иностранных дел РФ, Азербайджана, Армении, Турции и гендиректора МИД Ирана. В МИД РФ отметили, что "представители Грузии, которые также были приглашены, воздержались от участия во встрече".