Պուտինը հայտնել է, որ տարեսկզբից Ռուսաստանում կանխվել է 32 ահաբեկչություն
Ռուսական անվտանգության մարմիններին հաջողվել է կտրուկ նվազեցնել ահաբեկչական սպառնալիքը։ ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը՝ նշելով, որ այս տարվա 11 ամսում կանխվել է 32 ահաբեկչություն։
«Վերջին տարիներին գրանցվել են զգալի հաջողություններ և ընդհանուր առմամբ դրական դինամիկա այս դժվարին, չափազանց պատասխանատու ոլորտում: Մեզ հաջողվել է հասնել ահաբեկչական սպառնալիքի կտրուկ նվազման»,- ասել է ՌԴ նախագահն անվտանգության ծառայությունների աշխատակիցների օրվա կապակցությամբ Zvezda TV կայքում տեղադրված տեսաուղերձում:
Պուտինի խոսքով՝ վերջին 11 տարիների ընթացքում կանխվել է ավելի քան 200 ահաբեկչություն, իսկ ահաբեկչական հանցագործությունների թիվը, որոնք կատարվել են այս ընթացքում, բազմապատիկ նվազել են։ Նա ընդգծել է, որ նման հանցագործությունների ճնշող մեծամասնությունը կանխվում է նախապատրաստման փուլում։
«Այսպիսով, անցնող տարվա 11 ամիսների ընթացքում ձեր համակարգման և արդյունավետության շնորհիվ կանխվել է 61 նման հանցագործություն, այդ թվում՝ 32 ահաբեկչություն: Սա լավ արդյունք է, բայց դեռ շատ խնդիրներ կան»,- անվտանգության աշխատակիցներին դիմել է ՌԴ նախագահը։

Russia’s security agencies managed to achieve a decline in the terrorist threat, Russian President Vladimir Putin noted that 32 terrorist attacks have been prevented over an 11-month period this year, TASS news agency reported.
"Over recent years, there are significant progress and positive dynamics in this challenging, extremely responsible area [the fight against terrorism]. There has been a dramatic decline in the terrorist threat," the Russian head of state said in a video statement on the occasion of the Security Agency Worker Day.
According to Putin, "over the past eleven years, more than 200 terrorist attacks have been foiled, the number of terrorist crimes has decreased dramatically over this period." "The vast majority of such crimes are nipped in the bud," he added. "Over an 11 month-period this year, 61 crimes have been prevented, including 32 terrorist attacks, thanks to your effectiveness and coordination. This is a good result, but there are still many issues," the Russian president addressed the employees of the security agencies.