ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը հրապարակել է ատելության խոսքի բացասական հետևանքների մասին տեսանյութ՝ շեշտելով, որ այն որևէ կապ չունի խոսքի ազատության հետ:
ՄԻՊ գրասենյակից հայտնում են, որ ատելության խոսքի դեմ պայքարին վերաբերող իրազեկման այս տեսանյութը պատրաստվել է «Արդարադատության մատչելիության խթանում Արեւելյան գործընկերության երկրներում խտրականության, ատելության հանցագործությունների եւ ատելության խոսքի զոհերի համար` արտադատական կարգով փոխհատուցման մեխանիզմների միջոցով» ծրագրի շրջանակում, որը ֆինանսավորվում է Եվրոպական միության և Եվրոպայի խորհրդի Գործընկերություն հանուն լավ կառավարման II ծրագրի շրջանակներում և իրականացվում է Եվրոպայի խորհրդի կողմից:
Տեսանյութի ուղերձն է, որ բոլորս պետք է ապրենք միասին՝ որպես համերաշխ ու ժողովրդավար հասարակություն՝ հարգելով յուրաքանչյուրի արժանապատվությունն ու իրավունքները։

Armenia’s Human Rights Defender (Ombudsman) Arman Tatoyan has published a video about negative consequences of hate speech, stressing that it has nothing to do with the freedom of speech.
This awareness-raising video on combating hate speech has been prepared in the framework of the project “Strengthening the access to justice through non-judiciary redress mechanisms for victims of discrimination, hate crime and hate speech”, funded by the European Union and the Council of Europe and implemented by the Council of Europe in their Partnership for Good Governance II, the ombudsman’s office reported on Tuesday.
“The message of the video is that all of us should live together as a united and democratic society, that respects everyone’s human dignity and rights,” it said.