Գառնիկ Իսագուլյանը ձերբակալվել է
Քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում իրականացվել են քննչական և դատավարական այլ ծավալուն գործողություններ՝ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 333-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով «Ազգային անվտանգություն» կուսակցության նախագահ Գ.Ի.-ի նկատմամբ հարուցված քրեական գործի նախաքննության շրջանակներում մի շարք հանգամանքներ պարզելու ուղղությամբ:
Քննչական կոմիտեից հայտնում են, որ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ 2021 թվականի սեպտեմբերի 20-ին կայացած ասուլիսի ընթացքում Գ.Ի.-ն, գիտակցելով, որ իր կողմից տրամադրվող տեղեկատվությունը կեղծ է՝ հայտնել է չկատարված հանցագործության մասին:
Մասնավորապես, հարցազրույցի ընթացքում Գ.Ի.-ն հայտնել է, թե, իբր Ուկրաինայում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպանը ուսումնասիրվել ու հավաքագրվել է թուրքական և ադրբեջանական հատուկ ծառայությունների կողմից, ինչպես նաև 2008 թվականից հետո համագործակցում է հիշյալ  ծառայությունների և տվյալ ազգերի ներկայացուցիչների հետ, որի վերաբերյալ ինքը՝ Գ.Ի.-ն կասկածներ չունի։ Ըստ Գ.Ի.-ի հայտարարության Ուկրաինայում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպանը բանակցություններ է վարել Ուկրաինայում Ադրբեջանի դեսպանի հետ, որի արդյունքում որոշվել է, որ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետը Բաթումի քաղաքում պետք է հանդիպի Թուրքիայի նախագահի ներկայացուցիչների հետ, որպեսզի վերջինից գումար խնդրի, քանի որ ՀՀ բյուջեում գումարը վերջացել է և չեն կարողանում թոշակները վճարել. այդ կերպ՝ հայ դիվանագետին հանիրավի մեղադրելով առանձնապես ծանր հանցագործություն կատարելու մեջ։
Վերը նկարագրված հանցավոր արարքի կատարման համար ՀՀ քրեական օրենսգրքի 333-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով Գ.Ի.-ն ներգրավվել է որպես մեղադրյալ:
Նույն օրը որոշում է կայացվել նրան ձերբակալելու մասին:
«Հավելենք, որ Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի վարույթում քննվող քրեական գործով Գ.Ի.-ն արդեն իսկ մեղադրվում է նույնական և համասեռ՝ ՀՀ Վարչապետի, նախկին և ներկա մի շարք պաշտոնատար անձանց ու հասարական գործիչների (1-ին դրվագ), ՀՀ քննչական կոմիտեի ներկայիս նախագահի (2-րդ դրվագ), Արցախի Հանրապետության անվտանգության խորհրդի նախկին քարտուղարի (3-րդ դրվագ) վերաբերյալ սուտ մատնություն կատարելու, ինչպես նաև ՀՀ Վարչապետի նկատմամբ բռնություն գործադրելու հրապարակային կոչեր հնչեցնելու համար (մեկ դրվագ) նախատեսված հանցավոր արարքներ կատարելու մեջ»,-ասված է ՔԿ հայտարարության մեջ։

СК Армении: Гарник Исагулян задержан
Пресс-служба Следственного комитета Армении сообщила подробности о задержании главы партии «Национальная безопасность» Гарника Исагуляна.
Так, согласно сообщению, в Главном управлении по расследованию особо важных дел СК Армении проведены следственные и иные масштабные процессуальные мероприятия в направлении выяснения ряда обстоятельств в рамках уголовного дела, возбужденного в отношении главы партии «Национальная безопасность» Гарника Исагуляна в следственном департаменте СНБ РА по п.1 ч.2 ст.333 УК РА.
Как указывается, следствием получены фактические данные о том, что на состоявшейся 20 сентября 2021 года пресс-конференции Г.И., осознавая, что предоставляемая им информация является ложной, сообщил о несовершенном преступлении.
В частности,  как указывается в сообщении, в ходе интервью Г.И. сообщил, что якобы Чрезвычайный и Полномочный посол Армении в Украине был завербован турецкими и азербайджанскими спецслужбами, а также после 2008 года сотрудничает с упомянутыми службами и представителями этих наций, относительно чего у  Г.И. нет сомнений.  Согласно заявлению Г.И., «посол Армении в Украине вел переговоры с  послом Азербайджана в Украине, по итогам которых было решено, что премьер-министр Армении в городе Батуми должен встретиться с представителями президента Турции, чтобы попросить у последних денег, так в бюджете нет средств  и они не могут выплатить пенсии», тем самым несправедливо обвинив армянского дипломата в особо тяжком преступлении.
За совершение вышеупомянутого преступного деяния Г.И. привлечен в качестве обвиняемого по пункту 1 части 2 статьи 333 УК РА. В тот же день принято решение о его задержании.
В СК добавили, что  Г.И. уже проходит обвиняемым по находящемуся в ведении суда общей юрисдикции Еревана аналогичному делу о ложном доносе на премьера РА, ряд бывших и нынешних чиновников и общественных деятелей (1 эпизод), действующего главы СК (2 эпизод), экс-секретаря Совета безопасности Республики Арцах (3 эпизод), а также озвучивание публичных призывов к насилию в отношении премьер-министра РА (1 эпизод).