Իմքայլական. Քաղաքապետարանում շարունակում են դրսևորվել կոռուպցիոն ռիսկեր
Երևանի քաղաքապետի թեկնածու առաջադրած Հրաչյա Սարգսյանին ՔՊ-ի շարքերն ընդունելու վերաբերյալ որևէ քննարկում չի եղել։ Ավագանու անդամներից մեկի հարցին ի պատասխան հայտարարեց Երևանի ավագանու «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Արմեն Գալջյանը։
«Ինչ վերաբերում է համակարգային կոռուպցիային, ես կասեմ հետևյալը, այո, քաղաքապետարանում շարունակում են դրսևորվել կոռուպցիոն երևույթներ ու ռիսկեր, համակարգային ձևակերպում տալը այս պարագայում չեմ կարծում, որ խիստ անհրաժեշտություն է, բայց այն, որ կոռուպցիոն երևույթներ կան, մենք՝ որպես ավագանու անդամներ հաճախ նկատել ենք դա և փորձել ենք բարձրաձայնել»,-ասաց Մարությանի երբեմնեի թիմակիցը։
Ավագանու «Լույս» խմբակցության ղեկավար Դավիթ Խաժակյանը նախ հիշեցրեց,  որ օրենքի համաձայն, քաղաքապետին անվստահություն հայտնելու գործընթաց կարելի է սկսել քաղաքի բյուջեի կատարողականի դեմ քվեարկությամբ։
Նա հիշեցրեց, որ  2016-ին Երևանի քաղաքապետարանի ծախսային կատարողականը եղել է 100 տոկոս, 2017-ին՝ 84 տոկոս, 2018 թվականին, որի կեսից արդեն կա քաղաքային նոր իշխանություն, 78 տոկոս, 2019-ին՝ 79 տոկոս, 2020-ին՝ 55 տոկոս։
«Սա այն պարագայում, երբ եկամուտները նորմալ հավաքագրվել են, իսկ ծրագրերը փաստորեն պատշաճ չեն իրականացվել։ Ձեր գնահատականներից հասկանալի չէր, այդ ցուցանիշները բավարա՞ր էին, թե՞ ոչ։ Ընդունելի՞ էին Ձեզ համար նման թվերը, թե՞ ոչ»,-հարցրեց Խաժակյանը։
Իմքայլական ավագանու անդամը ասաց՝ կողմ են քվեարկել բյուջեի կատարողականին, սակայն փակ քննարկումներում հնչել են քննադատություններ ու մտահոգություններ։
«Հրապարակային նիստերի ժամանակ կողմ ենք քվեարկել, քանի որ անհրաժեշտություն է եղել գործադիրին աջակցել ու հնարավորություն տալ շարունակել ծրագրերը։ 2020-ի մասով, ինքներդ գիտեք, թե ինչ տարի է եղել։ Ապագայում դա շտկելու հնարավորություն կա, կարծում եմ»,-նշեց Գալաջյանը։

Армен Галджян: В мэрии Еревана сохраняются коррупционные явления и риски
Каких-либо обсуждений касательно принятия кандидата в мэры Еревана Грачья Саркисяна в ряды партии власти «Гражданский договор» не проводилось. Об этом в ответ на вопрос одного из членов Совета старейшин столицы Армении заявил руководитель фракции «Мой шаг» Армен Галджян.
«Что же касается системной коррупции, я скажу следующее: да, в мэрии продолжают проявляться коррупционные явления и риски. Полагаю, крайней необходимости в употреблении формулировки “системная” в данном случае нет, но то, что имеют место коррупционные явления, мы, как члены Совета старейшин, часто замечали и пытались поднимать эту проблему», – указал бывший соратник Айка Марутяна.
Глава фракции «Луйс» Совета старейшин Давид Хажакян в свою очередь напомнил, что по закону процесс выражения вотума недоверия мэру может быть начат с голосования против исполнения городского бюджета.
Он напомнил, что в 2016 году исполнение расходной части бюджета мэрии Еревана составляло 100%, в 2017 году – 84%, в 2018 году – 78%, в 2019 году – 79%, в 2020 году – 55%.
«Это в том случае, когда доходы собирались нормально, а программы, фактически, не выполнялись должным образом. Из Ваших оценок не было ясно, достаточны ли эти показатели, были ли такие цифры приемлемыми для вас?» – спросил Хажакян.
Член Совета старейшин от фракции «Мой шаг» указал, что они голосовали за исполнение бюджета, но на закрытых обсуждениях высказывались критические замечания и опасения.
«Мы проголосовали «за» на публичных заседаниях, так как была необходимость поддержать исполнительную власть и дать возможность продолжить программы. Что касается 2020 года, то вы знаете, какой это был год. Я думаю, что есть возможность исправить это в будущем», – сказал Галджян.
По его словам, представленные показатели являются одним из оснований для выражения вотума недоверия Марутяну.