«Կաֆկայի երազը» անիմացիոն ֆիլմն ընդգրկվել է «Ֆիլմ մոդի» միջազգային կինոփառատոնում
Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի ֆինանսական աջակցությունը ստացած, «ԱրտՍտեպ ստուդիայի» կողմից արտադրված «Կաֆկայի երազը» անիմացիոն կարճամետրաժ ֆիլմն ընդգրկվել է լոսանջելեսյան 3-րդ «Ֆիլմ մոդի» («Film Maudit 2.0») միջազգային կինոփառատոնում: Այն կանցկացվի 2022թ. հունվարի 12-ից - 23-ը: Այս մասին տեղեկացնում է Ազգային կինոկենտրոնը։
Այս փառատոնի անվանումը, որը ֆրանսերենից թարգմանաբար նշանակում է «անիծյալ ֆիլմեր» (films maudits) ընտրված է լեգենդար արտիստ Ժան Կոկտոյի պատվին, ով ստեղծել է «Maudit film» տերմինը ի հակակշիռ պաշտոնական կինոյին՝ ավանգարդ ֆիլմերի առաջընթացն ապահովելու համար և անցկացրել է «Անիծյալ ֆիլմերի» փառատոնի երկու թողարկում՝ 1949 և 1950թթ.:
Կինոփառատոնը փնտրում է «արկածախնդիր» աշխատանքներ՝ նվիրված սոցիալ-քաղաքական հարցերին, արգելված թեմաներին և մարտահրավեր նետող գեղարվեստական հիպոթեզներին: «Կաֆկայի երազը» փայլուն կերպով համապատասխանում է այս բոլոր չափանիշներին:

‘Kafka's Dream’ to be screened at Film Maudit 2.0 festival
“Kafka's Dream” short animated film by ArtStep Studio, produced with the financial support of the National Cinema Center of Armenia, was included in the 3rd edition of Los Angeles International Film Festival – Film Maudit 2.0, which will be held from January 12 to 23, 2022, the Cinema Center reported on Tuesday.
The name of this festival, which literally means "cursed films" in French, was given in honor of legendary artist Jean Cocteau, who coined the term "Maudit Film" as a counterbalance to official cinema to promote avant-garde films. There were two editions of the festival – in 1949 and in 1950.
The film festival is going for "adventurous" works dedicated to socio-political issues, forbidden topics, challenging artistic hypotheses. “Kafka's Dream” brilliantly meets all of these criteria.
The National Cinema Center extended congratulations to the film's creative team, its director Davit Babayan and producer Armine Harutyunyan.